مرکز بین‌المللی مدیریت آبخیزداری سال ۲۰۱۶ در تهران ایجاد می شود
 
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به موافقت یونسکو با راه‌اندازی مرکز بین‌المللی مدیریت آبخیزداری در ایران، گفت: این مرکز اوایل سال ۲۰۱۶ در تهران ایجاد می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از مهر، پرویز گرشاسبی با بیان این که ما در کمیته ملی آب‌شناسی یونسکو هفت سال تلاش کردیم تا یک مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه‌خشک ایران دایر شود، اظهار داشت: مراکز مذکور تحت نظارت علمی و فنی یونسکو هستند و ۵۴ مورد منطقه‌ای از آنان در کشورهای مختلف جهان فعالیت و موضوعات مربوط به آب را به شکل خاص بررسی می‌کنند.
وی اضافه کرد: امتیاز مرکز ما این است که هم برد بین‌المللی دارد و هم موضوعات مختلف مربوط به آب را به شکل جامع بررسی می‌کند.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که باید این مرکز از ابتدای سال ۲۰۱۶ در ایران ایجاد شود، گفت: این مرکز در تهران ایجاد می‌شود و ضمن داشتن مدیر، یک شورای حکام نیز خواهد داشت.
گرشاسبی افزود: در شورای حکام این مرکز باید جز وزرای نیرو، جهادکشاورزی، رئیس سازمان محیط زیست و دانشگاه‌ها؛ ۶ مرکز منطقه‌ای سایر کشورها نیز عضو شوند که در این راستا، دو مرکز از آسیا، دو مرکز از آفریقا، یک مرکز از اروپا و یک مرکز از آمریکا عضو شورای حکام مرکز ما خواهند بود.
این مقام مسئول در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اقدامات آتی مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و منابع زیستی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این مرکز دانش و موضوعات علمی و فنی مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز را در سراسر جهان به اشتراک می‌گذارد، یعنی هر اقدام مفیدی که در راستای اهداف این مرکز در یک گوشه جهان انجام شده باشد، باید بین اعضای عضو کمیسیون ملی یونسکو در جهان به اشتراک گذاشته و میان کشورهای مختلف در این رابطه دوره‌هایی تشکیل شود.
گرشاسبی با بیان این که در زمینه مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز مباحثی از جمله تغییر اقلیم، فرونشست آب‌های زیرزمینی و بحث انسان با آب و خاک مطرح می‌شود، گفت: در ایجاد این مرکز برد کشوری هدف ما نیست که بخواهیم خودمان در این زمینه آموزش بدهیم بلکه هدف از فعالیت این مرکز، ایجاد ارتباط علمی فرهنگی با جهان در زمینه مباحث مرتبط با موضوع است.
وی با بیان این که ایجاد مرکز مذکور قطعا به حل مشکلات ایران در حوزه آبخیزداری کمک می‌کند، اظهار داشت: در این راستا، ۲ تا ۳ پروژه داریم که ۱۵ سال بر روی آنها کار کرده‌ایم.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با بیان این که کارشناسان ارزیاب یونسکو ۵ سال این موضوع را بررسی کردند که آیا ایران پتانسیل چنین تفکری را دارد؟ اضافه کرد: امتیاز ایجاد این مرکز به خاطر تجاربی که ما در این پروژه‌های عنوان شده، داشتیم به ایران داده شد.
وی تصریح کرد: وقتی خودمان محور این قضیه باشیم طبیعتا از آن استفاده زیادی در بحث دانش این موضوع، تغییر در قوانین و برنامه‌ها می‌کنیم.
 

1394/09/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal