امضای تفاهم نامه اجرای پروژه‌های مشترک کشاورزی ایران در قزاقستان
وزارت جهاد کشاورزی برای نخستین‌بار با غرب قزاقستان وارد تفاهم نامه مشترک در زمینه‌های اجرای پروژه‌های دامپروری، کشت گلخانه‌ای و تولید دانه‌های روغنی به‌عنوان کشاورزی فراسرزمینی در این کشور شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، به‌دنبال سفر رئیس جمهوری قزاقستان و موافقتنامه‌های دوجانبه به امضارسیده، استاندار غرب قزاقستان با وزارت جهاد کشاورزی وارد تفاهمنامه جدید شد.
استاندار غرب قزاقستان پیش از امضای این تفاهم‌نامه گفت: استان غربی قزاقستان حدود ۱۵ میلیون هکتار اراضی دارد که ۱۲ میلیون هکتار آن کشاورزی بوده و ۱۰ میلیون هکتار آن مرتع است.
آلتای کوگنوف افزود: در سال گذشته دوهزار و ۲۰۰ تن صادرات گوشت دام از این کشور داشته‌ایم که امیدواریم بتوانیم با ایران نیز وارد قراردادهای مشترک شویم.
وی خاطرنشان کرد: همایشی در هشتم و نهم سپتامبر ۲۰۱۶ در این استان برگزار می‌شود که امیدواریم سرمایه‌گذاران ایرانی در آن شرکت کنند و نقطه‌نظرات خود را درباره افزایش همکاری‌ها بیان دارند.
کوگنوف اظهار امیدواری کرد که پروژه‌های مشترکی بین دو کشور به امضا برسد و شخصی از طرف ایران مأمور اجرای هرچه بهتر این پروژه‌ها باشد.
بنا بر این گزارش، مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی در این جلسه اظهار داشت: شرکت‌های ایرانی با کشور قزاقستان از گذشته‌های دور ارتباط خوبی داشته‌اند، اما برای نخستین‌بار است که به تفاهم‌های مشترکی با استان غربی این کشور رسیده‌ایم.
هومن فتحی ادامه داد: استان غربی قزاقستان، مناطق مستعد دامپروری و کشاورزی دارد و می‌توانیم با اجرای پروژه‌های مشترک در سه مقوله دامپروری، کشت گلخانه‌ای و تولید دانه‌های روغنی در این استان کشاورزی فراسرزمینی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: امروز تفاهمنامه مشترکی به امضا رسید که همکاری‌های متنوعی را در بر دارد و باعث خواهد شد که شرکت‌های ایرانی در استان‌های غربی قزاقستان با سهولت بتوانند به فعالیت‌های کشاورزی بپردازند.
دبیر کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان یادآور شد: مسائل و مشکلات بازرگانان بدین‌ترتیب مرتفع می‌شود و مباحث فنی همکاری‌ها تحت بررسی بیشتر قرار می‌گیرد.
در ادامه، مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان صادرات ایران به قزاقستان گفت: میزان صادرات کلی ایران بیش از شش میلیارد دلار است که از این میزان حدود ۸۰ میلیون دلار آن به قزاقستان صادر می‌شود که حدود ۱,۵ درصد کل صادرات را در بر دارد.
شاهرخ شجری افزود: از لحاظ ارزشی حدود دودهم درصد از وارداتی که سالانه انجام می‌شود، از کشور قزاقستان تأمین می‌شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با تمهیداتی خاص بتوانیم سطح مبادلات تجاری و همکاری‌های دو کشور را توسعه دهیم.
مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد کرد که در نمایشگاه‌های بیشتری حضور یابیم و علاوه بر آن شرایطی را برای تجار فراهم آوریم که بدون پرداخت هزینه بتوانند محصولات خود را ارائه دهند.
شجری تفاهمنامه آزادسازی تجاری بین دو کشور را کمک خوبی برای افزایش همکاری‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: توسعه مبادلات بین بانکی ازجمله گشایش LC می‌تواند کمک بزرگی در این بخش باشد.
وی اعتبارسنجی بازرگانان دو کشور و معرفی آنان به همدیگر می‌تواند سطح مبادلات را افزایش دهد و علاوه بر آن ایران ظرفیت‌های صادراتی خوبی درباره محصولات مختلف کشاورزی دارد.
شجری پسته، خرما، کشمش، محصولات سبزی و صیفی، انار، مرکبات، کیوی، انجیر و محصولات آبزی را مناسب برای صادرات به قزاقستان و سایر کشورها برشمرد و تصریح کرد: امیدواریم که بتوانیم ارزش کل صادراتی و مقدار محصولات صادرشده به این کشور را از این پس افزایش دهیم.
آمادگی ایران برای صادرات مجدد گندم قزاقستان
مدیرکل دفتر صنایع غذایی و تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه زمینه‌های مشترکی را در بخش صنایع تبدیلی عنوان کرد و گفت: ظرفیتی معادل ۱۹ میلیون تن آرد یعنی معادل ۳۰ میلیون تن گندم در ایران فراهم است و این آمادگی وجود دارد به‌صورت موقت گندم تولیدشده در قزاقستان را به آرد تبدیل کرده و دوباره به آن کشور ارسال یا به کشورهای دیگر صادر کنیم.
علیرضا پوربصیر تأکید کرد: کارخانه‌های ایران قابلیت رقابت با بازارهای جهانی را دارد و از آنجا که محدودیت برای گندم کمتر از کلاس سه داریم، نمی‌توانیم گندم قزاقستان را به مصرف داخلی برسانیم.
1395/05/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal