به كارگيري 4500 دانش آموخته بخش كشاورزي در شبكه هاي مراقبت سازمان حفظ نباتات كشور

 

رييس سازمان حفظ نباتات كشور اظهار كرد: در سال جاري چهار هزار و 500 فارغ‌التحصيل بخش خصوصي را تحت عنوان شبكه مراقبت‌ به كار گرفته‌ايم.

مهندس همايون دارابي در گفت‌وگو با (ايسنا)، گفت: افزايش مبارزات بيولوژيك عليه آفات، ثبت هفت عامل مفيد براي كاربرد در گلخانه‌ها و اصلاح روش ثبت سموم اقدامات انجام شده مهمي هستند كه مي‌توانند منشاء تحول در بخش كشاورزي باشند.

دارابي با اشاره به اينكه سال گذشته 810 هزار هكتار عليه سن غلات مبارزه صورت گرفته است، ادامه داد: امسال با 30 هزار هكتار افزايش مبارزه عليه سن غلات، ميزان مبارزه با مشاركت زارعان به 840 هزار هكتار رسيده كه البته اين عدد نسبت به كل سطح مبارزه، يك سطح متناسب با سال قبل است.

اين مقام مسوول خاطرنشان كرد: براساس نرم‌هاي بين‌المللي اگر اين مبارزه صورت نگيرد، آفات، بيماري‌ها، علف‌هاي هرز و عوامل خسارت‌زا، به‌طور ميانگين 70 درصد از محصولات را در مرحله كاشت، داشت و نگهداري از بين مي‌برند، ولي علي‌رغم مبارزاتي هم كه صورت مي‌گيرد، به‌طور ميانگين 35 تا 38 درصد از محصول طي مراحل ذكر شده در جهان از بين مي‌رود.

رييس سازمان حفظ نباتات كشور با بيان اينكه در شرايط خشكسالي به‌دليل كاهش رطوبت، اصولا شيوع بيماري‌ها در محصولات كشاورزي كاهش مي‌يابد، تصريح كرد: در مقابل، طغيان آفات در شرايط خشكسالي افزايش مي‌يابد چراكه ممكن است آفات موجود در مراتع به حاشيه مزارع و شهرها آمده و جمعيت آفات را بالا ببرد ولي خوشبختانه تاكنون در اين زمينه مشكل خاصي در كشور نداشته‌ايم و توانسته‌ايم آفات را كنترل كنيم.

دارابي حذف سموم پرخطر، جايگزين كردن سموم كم خطر و جايگزيني مبارزات غير شيميايي را از اقداماتي عنوان كرد كه در سازمان حفظ نباتات كشور براي كاهش مصرف سموم انجام شده است.

او اضافه كرد: به‌كار گرفتن گياه‌پزشكان بخش خصوصي در عرصه‌هاي كشاورزي نيز باعث خواهد شد كه كشاورزان، استفاده بي‌جا از سموم نكرده و هرجا امكان ديگري غير از سم پاشي وجود دارد، آن راه‌حل ارائه شود و مصرف سم نيز كاملا حساب شده باشد.

وي در پايان با اشاره به اينكه حذف سم‌پاشي هوايي يكي از فاكتورهاي موفق در حفظ محيط زيست بود، افزود: عدم پرداخت يارانه مستقيم به سم نيز اقدامي براي جلوگيري از استفاده بي‌رويه از سم بود كه انجام شد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir

1387/04/01
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal