همکاری های شیلاتی و تحقیقات کشاورزی ایران و عمان گسترش می یابد

 

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، طی دیدارهای جداگانه ای معاون وزیر ورییس سازمان شیلات ورییس سازمان حفظ نباتات ومعاون سازمان آموزش ، ترویج وتحقیقات کشاورزی با وزیر کشاورزی و شیلات عمان دیدار وپیرامون مهمترین زمینه های همکاری شیلاتی و تحقیقات کشاورزی گفتگو کردند.

دکتر صالحی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در این نشست، ماهیگیری و آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس در آب های ایران و عمان را از موضوعات مهم بخش شیلات برشمرد و افزود: دو کشور ایران و عمان می توانند در این زمینه ها فعالیت های مشترک زیادی داشته باشند.

وی با تاکید به حضور شرکت های خصوصی در فعالیت های شیلاتی، افزود: اگر شرکت های خصوصی دو کشور در این زمینه فعال شوند می توانند پروژه های مشترکی در زمینه فعالیت های شیلاتی انجام دهند که برای تحقق این امر باید شرکت های فعال شناسایی و برای همکاری بیشتر به یکدیگر معرفی شوند.

صالحی خاطرنشان ساخت: شرکت های سرمایه گذاری فعال در پرورش میگو در دو کشور دارای تجربیات زیادی هستند که می توانیم با تبادل اطلاعات در این زمینه نیز همکاری داشته باشیم.

به گفته وی، در سال های گذشته مراکز تحقیقاتی دو کشور در ارزیابی ذخایر دریا همکاری مشترکی داشتند و در خصوص حضور شناورهای صیادی ایران در دریای عمان توافقاتی امضا شده بود که امیدواریم این همکاری در چارچوب قوانین و مقررات همچنان ادامه یابد.

دکتر فواد بن جعفر الساجوانی وزیر کشاورزی و شیلات عمان نیز در این دیدار استفاده از فناوری ها و تکنولوژی های ایران، ایجاد زمینه مناسب برای تولید خوراک ماهی برای گسترش پرورش ماهی و همکاری های علمی و تحقیقاتی و کارشناسی بین دو کشور در مباحث شیلاتی را از مهمترین اهداف این سفر اعلام کرد و گفت: دو کشور عمان و ایران به دلیل نزدیکی و همجواری به خلیج فارس و دریای عمان می توانند همکاری های مشترک زیادی با هم داشته باشند.

وی بر همکاری مشترک شرکت های ایرانی و عمانی در خصوص فعالیت های شیلاتی تاکید کرد و گفت: اخیرا مجوز پرورش ماهی در کشور عمان به بخش خصوصی واگذار شده اما به دلیل ریسک پذیر بودن پرورش ماهی، شرکت های عمانی آماده همکاری با شرکت های باتجربه در این زمینه هستند.

به گفته وی، شرکت های ایرانی فعالیت های زیادی در پرورش میگو و ماهیان زینتی دارند که ما خواهان همکاری این شرکت ها با شرکت های عمانی هستیم و زمینه آن را فراهم می آوریم.

فواد بن جعفر الساجوانی، با تاکید بر همکاری های علمی و تحقیقاتی بین دو کشور تصریح کرد: به تازگی کشتی بزرگی در عمان کار مطالعات مساحی دریاها برای ارزیابی ذخایر دریایی را انجام خواهد داد که از کارشناسان و محققان ایرانی برای همکاری در این پروژه دعوت می کنیم.

به گفته وی، میزان ذخایر دریاها به دلیل صید نامنظم و بی برنامه در حال کاهش است که با همکاری مشترک می توانیم راهکارهایی برای جلوگیری از این مسئله بیابیم.

     همچنین در نشست دیگر دکتر باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور دردیدار با وزیر کشاورزی عمان به تشریح فعالیت های این سازمان پرداخت و گفت: تکنیک های علمی در زمینه های دفع آفات، مراکز پیش آگاهی، قرنطینه، شبکه مراقبت و ...  در ایران وجود دارد که ما آماده انتقال این تجارب به کشور عمان هستیم.

            وی افزود: در زمینه ایجاد مراکز آزمایشگاهی متخصصانی در موسسه حفظ نباتات و موسسه گیاه پزشکی داریم که می توانند در این خصوص در راه اندازی مراکز بزرگ آزمایشگاهی کشور عمان همکاری کنند.

آقایی، معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در دیدار جدا گانه ای با وزیر کشاورزی عمان ، با اظهار علاقه مندی در خصوص ایجاد زمینه های همکاری بین دو کشور گفت: این سازمان با دارا بودن موسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزشی در زمینه های مختلف آماده همکاری با کشور عمان است.

            دکتر فواد بن جعفر الساجوانی وزیر کشاورزی و شیلات عمان نیز در این دیدارها با اشاره به وجود مشکلات بخش کشاورزی کشور عمان، گفت: با تقویت مناسبات بین دو کشور و با توجه به تجربیات زیاد ایران برای رفع این مشکلات می توان اقدام کرد.

            به گفته وی، پیشرفت های علمی خوبی در زمینه مبارزه با آفات و بیماری ها، مراکز آزمایشگاهی، مباحث مربوط به آب و مبارزه با شوری آب و استفاده از سیستم های نوین آبیاری در ایران وجود دارد که با ادامه این همکاری می توانیم از این تجارب استفاده کنیم.

            وزیر کشاورزی و شیلات عمان خواستار حضور محققان و دانشمندان ایرانی در زمینه تحقیقاتی بین دو کشور شد.

            گفتنی است؛ مقرر شد بعد از بازدید هیات عمانی از مراکز شیلاتی و تحقیقاتی ایران، همکاری های بین دو کشور برای پیگیری و اجرا در قالب تفاهم نامه ای جمع بندی شود. همچنین بنا به درخواست هیات عمانی، در دو روز آینده این هیات با شرکت های خصوصی مرتبط با بخش کشاورزی و شیلات کشورمان دیدار خواهند داشت.

1393/03/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal