جشنواره ميوه‌هاي قرآني چهارم تا چهاردهم آبان در تهران برگزار مي‌شود

 

 با هدف حذف واسطه‌ها چهارم تا 14 آبان‌ماه ميوه‌هاي انار، انجير و زيتون در 100 غرفه در مصلي تهران و با 10 درصد كمتر از قيمت پايه‌ سازمان ميادين ميوه و تره‌بار عرضه مي‌شوند.

به گزارش ايسنا محمدرضا شاهپسند‌ مديركل دفتر ترويج كشاوري و منابع طبيعي سازمان تحقيقات،آموزش و ترويج كشاورزي در نشست خبري جشنواره ميوه‌هاي قرآني اظهار كرد: توليد‌كنندگان برتر و نمونه از سوي سازمان جهاد كشاورزي استان‌ها و ترويج‌كنندگان شناسايي شده و محصولات سالم و با كيفيت خود را در اين نمايشگاه عرضه خواهند كرد.

وي با اشاره به اين‌كه ميوه‌هاي قرآني به دليل تقدس و خواص دارويي مورد توجه قرار گرفته‌اند، گفت: ايران خاستگاه توليد اين ميوه‌ها بوده و پتانسيل بالايي در زمينه‌ توليد اين محصولات دارد.

شاهپسند اظهار كرد: ايران به عنوان اولين توليد‌كننده‌ انار در جهان 80 هزار هكتار باغ انار دارد كه سالانه 750 هزار تن محصول برداشت مي‌كند و سرانه‌ مصرف اين ميوه در كشور هشت كيلوگرم است.

به گفته‌ وي 58 هزار هكتار سطح زيركشت باغات انجير است كه با توجه به ديمي‌بودن آبياري 50 هزار هكتار از اين باغات پتانسيل و نقطه‌ي قوت توليد محسوب مي‌شود و سالانه 55 هزار تن انجير آبي و هشت هزار تن انجير ديمي برداشت مي‌شود و سرانه‌ي مصرف انجير در كشورمان 700 گرم است.

وي افزود: 103 هزار سطح زيركشت باغات زيتون بوده كه سالانه حدود 100 هزار تن ميوه از اين باغات برداشت مي‌شود.

شاهپسند گفت: مصرف سرانه‌ كنسرو زيتون در ايران 450 گرم بوده كه از ميانگين مصرف سرانه جهاني بالاتر است، اما علي‌رغم مصرف 16 كيلوگرمي روغن نباتي در كشور روغن زيتون سهم 170 گرمي در اين مصرف سرانه دارد.

وي با تاكيد بر اين‌كه اين جشنواره با هدف كوتاه‌كردن دست دلالان و فرهنگ‌سازي براي ترويج مصرف‌ اين ميوه‌ها برگزار مي‌شود، گفت: قيمت محصولاتي كه در اين جشنواره به صورت سالم عرضه مي‌شوند، بالاتر از قيمت پايه‌ سازمان ميادين ميوه و تره‌بار نخواهد بود و پنج تا 10 درصد كمتر از نرخ فروش سازمان ميوه و تره‌بار قيمت‌گذاري خواهد شد.

وي افزود: 100 غرفه براي عرضه‌ي انار، انجير و زيتون در اين جشنواره در نظر گرفته شده كه 50 غرفه انار و 50 غرفه ديگر زيتون و انجير عرضه خواهند كرد.

شاهپسند اظهار كرد: به دليل خام‌فروشي سود و منفعت توليد‌كنندگان بسيار كاهش مي‌يابد، در صورتي كه با فرآوري ابتدايي ارزش افزوده محصولات كشاورزي به چند برابر مي‌رسد.

وي با تاكيد بر اين‌كه تحقيقات بايد متناسب با نياز مناطق توليدي باشد، گفت: 3000 سرباز سازندگي از بين فارغ‌التحصيلان كشاورزي براي خدمت در مناطق كشاورزي و ورود دانش فني به مزرعه جذب خواهيم كرد.

 

1391/07/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal