ضرورت مشارکت مردم در حفظ و نگهداری از جنگل ها و مراتع
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: حفظ و نگهداری از جنگل و مراتع بدون مشارکت مردم میسر نمی‌شود به طوری که خشک شدن یک درخت خسارت زیادی به جنگل و مراتع وارد می‌کند که باید این موضوع مهم دغدغه مردم و مسئولان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان، ذوالفقاری در جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته منابع طبیعی با تاکید بر این که حفظ منابع ملی باید از اولویت‌های زندگی انسان‌ها باشد، افزود: منابع ملی از جمله آب، خاک و محیط زیست را باید حفظ کرد زیرا استان کردستان دارای منابع بکر طبیعی است و عدم استفاده صحیح از این منابع باعث ایجاد خسارت به این استان است.
وی خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن فرسایش خاک در این استان و بارش‌ها می‌توان اقدامات مهمی در راستای توسعه باغات در اراضی شیبدار انجام داد.
ذوالفقاری یادآور شد: توسعه باغات در اراضی شیبدار می‌تواند سبب ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان باشد و با گسترش فضای سبز ایجاد زمینه گردشگری را فراهم آورد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: تحقق 3 هزار هکتاری جنگل میسر نخواهد شد مگر با مشارکت مردم که در راستای حفظ و نگهداری از جنگل‌ها و مراتع می‌توانند مهم و ارزشمند باشند.
وی تحقق شعار هفته منابع طبیعی سال جاری را مدیریت جامع منابع طبیعی با مشارکت مردم عنوان کرد و گفت: توسعه باغات دیم و آبی و توسعه جنگل‌ها باید با حضور مردم مدیریت شود، ایجاد کمربند سبز حرکت بسیار زیبایی است که باید با در اولویت قرار دادن این طرح با جدیت کامل انجام شود.
ذوالفقاری، خرید ١٠ دستگاه اطفای حریق توسط منابع طبیعی را خبر خوبی برای مردم کردستان اعلام و اظهار کرد: حفظ حریم جنگل‌ها خط قرمز ماست که تجهیز شدن به امکانات برای حفظ این منابع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
در این نشست، پیمان باباپیری مدیرکل منابع طبیعی کردستان، حضورNGOهای فعال را عامل مهم حفظ و نگهداری از منابع طبیعی دانست و گفت: با توجه به شعار مدیریت جامع منابع طبیعی با مشارکت مردم باید در راستای تحقق آن به طور عملی اقدام کرد.
وی افزود: هفته منابع طبیعی از ١٥ اسفند ماه سال جاری آغاز و تا ٢١ اسفند ادامه خواهد داشت که جشن درختکاری، منابع طبیعی، رسانه و فرهنگ‌سازی، منابع طبیعی جنگلبان، حفاظت و قانون از روزشمار هفته منابع طبیعی است.
باباپیری از برگزاری جشن درختکاری در نخستین روز این هفته خبر داد و گفت: این جشن با حضور استاندار کردستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، تشکل‌های فعال، مردم و دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود.
وی یادآور شد: نهال‌کاری در شهرستان سقز و محوطه بابا گرگر در شهرستان قروه از دیگر برنامه‌های تدوین شده در این هفته است که با حضور مردم و مسوولان برگزار خواهد شد.1394/11/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal