تخلفات دستگاه‌ها و نهادها در تخريب منابع ملي پيگيري مي‌شود

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور اعلام كرد: در پي افزايش تخريب جنگل و منابع طبيعي، قانوني در مجلس تصويب شد كه بر اساس آن، ارزيابي زيست محيطي و جبران خسارت‌هاي وارده به منابع ملي با روش‌هاي جايگزيني در طرح‌هاي عمراني اجباري شده است.به گزارش ايسنا عليرضا اورنگي - معاون وزير جهاد كشاورزي - با پذيرش برخي آسيب‌هاي ناشي از كارهاي عمراني ادامه داد: در حوزه زاگرس طرح‌هاي عمراني، شبكه‌هاي ارتباطي و گازرساني‌ها ضربه‌هاي جدي به پيكره جنگل و مرتع وارد كرده كه لازم است نگاه كارشناسي در مواردي كه ناچار به توسعه كارهاي عمراني هستيم، حاكم باشد.اورنگي از تصويب يك قانون در اين زمينه خبر داد و گفت: در پي افزايش تخريب جنگل و منابع طبيعي، قانوني را از مجلس گرفتيم كه ارزيابي زيست محيطي و جبران خسارت‌هاي وارده به منابع ملي با روش‌هاي جايگزيني در طرح‌هاي عمراني اجباري شده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي عنوان كرد: دستگاه‌هاي اجرايي بر اساس قانون موظف شدند وقتي مي‌خواهند طرحي را طراحي، تصويب و اجرا كنند، خسارت به عرصه‌هاي منابع طبيعي را در محاسبات خود لحاظ كنند.

وي تأكيد كرد: اگر يك متر يا يك پايه از عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي كشور توسط هر دستگاهي تخريب شود بر اساس قانون بايد دو تا چندين برابر آن جبران شود.

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور از وجود چندين پرونده تخريب منابع ملي در استان‌ها از جمله سدسازي، بزرگراه‌ها، شبكه‌هاي اتيلين و موارد ديگر خبر داد و خاطرنشان كرد: همه تخلفات دستگاه‌ها و نهادها در تخريب منابع ملي پيگيري مي‌شود و در برخي از اين پرونده‌ها به ناچار اعمال قانون مي‌كنيم.

اورنگي تاكيد كرد: پرونده‌هاي تخريب منابع ملي كشور را جدي و بدون ملاحظه‌ كاري پيگيري مي‌كنيم.

وي با بيان اينكه منابع طبيعي را بدون حضور و مشاركت مردم نمي‌توان حفظ كرد گفت: روش‌هاي رايج در ايران الگويي براي كشورهاي آسيايي و جامعه سازمان ملل در مشاركت‌هاي مردمي است و در تلاش براي خارج شدن اين روش‌ها از حالت الگويي و ترويج آنها به همه عرصه‌هاي منابع طبيعي و مرتعي هستيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اينكه ميان توسعه و احداث كارخانه و راه با حفظ جنگل و منابع ملي چه ‌ارتباطي‌ متصور هستيد؟ گفت: همه بايد اين را بدانند كه بستر توسعه در هر بعدي، منابع طبيعي است و اين اهميت را درك كنند كه كمترين ضربه به اين منابع وارد شود.

اورنگي تصريح كرد: براي كارهاي عمراني و ايجاد اشتغال، گاهي مجبور به تخريب بخشي از منابع طبيعي هستيم اما نبايد كارهاي غيركارشناسانه در اين حوزه باب شود؛ بلكه همواره بايد يك توازن ميان توسعه عمراني و حفظ منابع ملي برقرار باشد.

1391/10/19
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal