كشت برون مرزي محصولات كشاورزي در بيش از ۱۰ هزار هكتار از اراضي كشورهاي آفريقايي

مديركل امور بين الملل و سازمان هاي تخصصي وزير جهاد كشاورزي به مشكلات كشت برون مرزي ناشي از خلاء هاي قانوني اشاره كرد و گفت: در زمان حاضر به دستور وزير جهاد كشاورزي براي تسهيل كشت برون مرزي و همكاري توليد با كشورهاي ديگر قوانين و مقررات تدوين شده است.

 به گزارش ايرنا، محمدرضا اصغري در حاشيه مراسم روز جهاني غذا در وزارت جهاد كشاورزي افزود: كشت برون مرزي و همكاري در توليد محصولات كشاورزي با كشورهاي ديگر از چندين سال قبل در برنامه هاي وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته است.

وي اظهاركرد: اجراي اين طرح به دليل خلاء هاي قانوني و نواقص در آن با مشكلاتي مواجه است به طوري كه توليدكنندگان ما براي مهاجرت به كشورهاي ديگر يا با قوانين آن كشورها يا با قوانين و مقررات كشور خود دچار مشكل مي شدند.

مديركل امور بين الملل وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: براساس مصوبه سال جاري دولت مقرر شد اين وزارتخانه قوانين و آيين نامه هاي لازم را براي تسهيل فعاليت توليد كنندگان در كشورهاي ديگر به تصويب رساند.

وي ادامه داد: بنابراين در زمان حاضر با دستور وزير جهاد كشاورزي در حال طراحي و تدوين مقررات و آيين نامه هاي جديد هستيم تا بتوانيم با تسهيل قوانين موجود و ايجاد راهكارهاي جديد زمينه را براي حضور كارشناسان و توليدكنندگان ايراني در كشورهاي ديگر فراهم كنيم.

به گفته وي، هفته آينده آيين نامه و مقررات جهاد كشاورزي براي توليد در كشورهاي ديگر توسط وزير جهاد كشاورزي به دولت ارايه مي شود.

اصغري گفت: طي سال هاي گذشته كارشناسان و توليد كنندگان ايراني در برخي از كشورهاي آفريقايي و آسياي ميانه همچون سودان، غنا، كمور، گرجستان و ارمنستان فعاليت داشتند. وي تاكيد كرد: تاكنون كارشناسان و توليد كنندگان ايراني در خصوص كشت برون مرزي از هيچ كشوري اخراج نشده اند، مگر اينكه خودشان خواستارعدم فعاليت باشند.

اين مقام مسئول ادامه داد: هم اكنون اكثر كشورهاي آفريقايي، آسياي ميانه، عراق، اربيل، كردستان عراق و افغانستان و ساير كشورهاي همسايه متقاضي مشاركت و همكاري در توليد با ايران هستند. مديركل امور بين الملل و سازمان هاي تخصصي وزارت جهاد كشاورزي افزود: در حال حاضر بيش از ۱۰ هزار هكتار از اراضي كشورهاي آفريقايي زيركشت توليدات كارشناسان و توليد كنندگان ايراني به صورت مشترك و مستقل قرار دارد.

وي اضافه كرد: اما درخواست هاي كنوني براي همكاري و مشاركت با ايران است.

وي گفت: هم اكنون توليد بخشي از دانه هاي روغني ايران در كشورهاي آفريقايي و توليد محصولات زراعي و دامپروري در كشورهاي آسياي ميانه صورت مي گيرد.

اصغري، دليل كشت برون مرزي محصولات كشاورزي را محدوديت منابع آبي دانست و افزود: در برخي كشورهاي آفريقايي و آسياي ميانه منابع آبي مناسبي وجود دارد كه به علت تنوع آب وهوايي افزايش سطح زيركشت و افزايش توليد را در پي دارد.

وي اظهاركرد: با توجه به سياست هاي كلان دولت براي توسعه همكاري با كشورهاي دنيا به ويژه كشورهاي همسايه اميدواريم در آينده نزديك شاهد توسعه همكاري هاي توليد در كشورهاي ديگر باشيم. وي تصريح كرد: در حال حاضر ايران از لحاظ تكنولوژي و فناوري توليد از وضعيت مطلوبي برخوردار است و اكثر كشورهاي آفريقايي و آسياي ميانه درخواست ورود اين تكنولوژي و فن آوري را به كشورهاي خود دارند.

وي اضافه كرد: پيش بيني مي شود با وجود فارغ التحصيلان بخش كشاورزي و فعاليت هاي سازمان نظام مهندسي افق روشني در بخش كشاورزي داشته باشيم.

اصغري گفت: در اين دوره با توجه به ارتباط خوبي كه دولت با ساير كشورهاي دنيا برقرار كرده است، اميدواريم اجراي كشت برون مرزي تسهيل شود.

وي اضافه كرد: در دولت قبلي ارتباطات با كشورهاي دنيا به اين صورت تسهيل شده نبود و رييس جمهوري دولت تدبير و اميد داراي ديدگاه هاي توسعه روابط با كشورهاي ديگر است كه مي تواند تاثير خود را در حوزه اقتصادي و كشاورزي داشته باشد.

1392/07/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal