رييس موسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال: امسال بيش از 20 ميليون نهال شناسنامه‌دار مي‌شوند

 

سال گذشته 12 ميليون نهال ميوه در سراسر كشور و امسال 20 تا 25 ميليون نهال در كشور شناسنامه‌دار مي‌شوند.

دكتر مجيد دهقان شعار رييس موسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال كشور در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا با بيان اين مطلب تصريح كرد: در اين راستا براي حدود 270 نهالستان مجوز توليد نهال صادر شده است و اين موسسه امسال شماره مجوز توليدكننده نهال را بر روي شناسه‌ها نصب مي‌كند و توليدكنندگان نهال نيز مكلف مي‌شوند كه براي فروش نهال‌هاي شناسه‌دار، فاكتورهاي فروش مورد تاييد موسسه را به باغداران ارائه دهند و باغداران مي‌توانند در صورت هرگونه عدم تطابق خريد با محصول توليد شده به موسسه شكايت كنند.

وي هدف از انجام اين طرح را ساماندهي نهالستان‌ها، توليد نهال و شناسه‌دار كردن نهال در راستاي توسعه پايدار زير بخش باغباني دانست و افزود: اين طرح به دليل ارزش افزوده بالا سودمندترين زيربخش دربخش كشاورزي محسوب مي‌شود، لذا به دليل ارزآوري بالا بايد سرمايه گذاري‌هايي در ارتباط با مدرن كردن روش‌هاي استفاده در باغداري، مهندسي باغ و نهالستان‌ها صورت گيرد.

دهقان شعار اظهار كرد: موسسه ثبت و گواهي بذر و نهال براي الصاق شناسنامه و همچنين نظارت بر حسن اجراي دستورالعمل احداث، نگهداري، مهندسي باغ، برداشت، دسته بندي و عرضه نهال با نيروهاي فعال بخش خصوصي قرارداد دارد.

وي ادامه داد: براساس مقررات ابلاغي و دستورالعمل‌ها صرفا به نهالستان‌ها و توليدكننده نهال و بذري تسهيلات بانكي و حمايت‌هاي فني سازمان جهاد كشاورزي داده خواهد شد كه مجوز رسمي احداث نهالستان‌ها از موسسه ثبت و گواهي بذر و نهال را داشته باشند و در غير اين صورت تسهيلات ارائه نخواهد شد.

رييس موسسه ثبت و گواهي بذر و نهال اعلام كرد: براي حفظ و حراست از دخاير ژنتيكي برتر تجاري محصولات باغي تا كنون اطلاعات حدود 30 تا 40 هزار مورد جمع‌آوري شده و در مرحله اول حدود هشت هزار مورد شناسايي شده‌ است و نهالكاران نيز مكلف هستند شماره‌ پايه‌هاي تجاري نهال‌هايي كه استفاده مي‌كنند در شناسنامه‌ نهال خود اعلام كنند.

وي افزود: مقرر است كه فروش نهال به صورت متفرقه و غيرشناسه‌دار صورت نگرفته و طي ساماندهي لازم، نهال استاندارد و سالم به باغدار فروخته شود.

دهقان شعار با اشاره به اينكه ايجاد يك باغ حدود 5/1 ميليارد تومان در هكتار نياز به سرمايه گذاري دارد، گفت: چه بسيار باغداراني بودند كه به دليل كاشتن نهال غيرمشخص و بيمار دچار ورشكستگي شده‌اند مضاف بر اينكه منابع توليد هدر رفته است؛ اين طرح توليدكننده نهال را موظف به پاسخگويي در برابر باغدار مي كند.

وي در پايان با بيان اينكه براساس قانون ثبت ارقام گياهي، كنترل و گواهي بذر ونهال كشور مكلف است گزارش ساليانه خود را به مجلس ارائه دهد،خاطر نشان كرد: دومين گزارش ساليانه از همه فعاليتها و همچنين برنامه‌هاي موسسه تا سال 1388 تدوين و به مجلس شوراي اسلامي ارسال شده است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
1386/04/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal