تدوين طرح جامع توليد محصولات روغني در كشور

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح جامع توليد محصولات روغني توسط وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي، صنايع و معادن و بازرگاني در كشور تدوين مي‌شود.

به گزارش (ايسنا)،دكتر محمدرضا جهانسوز در گردهمايي برنامه‌ريزي ساليانه تحقيقات دانه‌هاي روغني بهاره در موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر كشور در كرج اظهار كرد:‌ متاسفانه ضريب خودكفايي در دانه‌هاي روغني از ساير محصولات پايين‌تر است و قطعا اين مساله دلايل متعددي دارد، به‌همين دليل حركت در اين عرصه از ساير عرصه‌هاي توليدات گياهي ضروري‌تر و مهم‌تر به نظر مي‌رسد.

وي افزود: دستاوردها در اين بخش از بعد تحقيقات خوب است و در زمينه محصولات مختلف شاهد آزاد شدن ارقام خوبي هستيم و ضرورت حركت به سمت و سوي خودكفايي پرداخت بيش‌تر به اين محصولات است.

دكتر جهانسوز يادآور شد: محصولات پاييزه جايگاه ويژه‌يي دارند و در اكثر اقليم‌هاي كشور ما مي‌بايست حركتي كه منجر به توليد بيش‌تر شود حركت از كشت بهاره به سمت كشت پاييزه باشد.

وي به دستاوردهاي محققان كشورمان در زمينه كلزا اشاره و تصريح كرد: شاهد كارهاي خوبي در كلزا بوده‌ايم و زمينه صادرات بذر كلزا را هم فراهم آورده‌ايم. با توجه به توليد هيبريد‌هاي داخلي و ارقام op ضرورت گستردگي در اين بخش بيشتر احساس مي‌شود.

دكتر جهانسوز ابراز كرد: گلرنگ گياه بومي‌ ايران است كه توان پاييزه شدن را دارد و بايد روي كلرنگ‌هاي ديم مناطق معتدل سرد به صورت ويژه سرمايه‌گذاري شود. در كشور حدود دو ميليون هكتار عرصه آيش وجود دارد كه قابل كاشت هستند و در موارد محدود معتقدم كه بايد ايش را به حداقل برسانيم. با استفاده از ارقام پاييزه كلرنگ كه يك الي دو رقم تهيه شده شاهد تحول خوبي در ارتباط با به كارگيري منابع و در رابطه با توليد دانه‌هاي روغني خواهيم شد.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي، بيان كرد: برخي محصولات پاييزه در كشور ما وجود دارند كه مي‌توان به صورت ضرورت ملي با توان بيشتر در آن زمينه كار كرد. سويا يكي از اين محصولات است كه به طور جدي‌تر بايد براي مناطق گرمسيري مورد توجه قرار گيرد. در اين زمينه توانمندي خوب و مناسبي در كشور وجود دارد و بايد باز هم به وجود بيايد. گياه سويا در مناطق گرمسيري به سياست‌هاي چند كشتي كمك مي‌كند و باعث مي‌شود توان توليد گياه مناسب براي توليد روغن و پرورش و تغذيه بشر مورد توجه قرار گيرد.

وي همچنين راه‌اندازي ايستگاه تحقيقاتي بادام زميني در سال گذشته در استان گيلان را حركت خوبي دانست و گفت: بايد در اين زمينه‌ها حركت و جنبش قوي‌تر باشد و شاهد عمليات اصلاحي منطبق بر شرايط اقليمي‌ در بخش دانه‌هاي روغني باشيم. مسائل به‌زراعي هم بايد كاملا مورد توجه قرار گيرد و در زمينه مكانيزاسيون و برداشت بايد اقدامات بيشتري صورت پذيرد.

دكتر جهانسوز خاطرنشان كرد: گياهان روغني در گروه گياهان صنعتي قرار مي‌گيرند. وقتي گياهي صنعتي شود. پيچيدگي عمليات آن نيز بالا مي‌رود و در نتيجه رسيدن به اهداف براي وزارتخانه بالا مي‌رود چراكه اكثر گياهان با سه مولفه توليد، صنعت و بازرگاني درگير مي‌شوند معمولا براي ساير گياهان اين اتفاق به صورت ويژه نمي‌افتد و همين امر باعث مي‌شود توليد اين گياهان در معرض چالش‌هاي متعدد قرار گيرد.

وي تصريح كرد: قيمت‌هاي جهاني روي اين گياهان موثر است و چون معمولا گياهان روغني به صورت مستقيم قابل استفاده نيستند و حتما بايد به صنعت داده شوند، خطرات عمده‌اي كشاورزان را تهديد مي‌كند كه اين مساله در برنامه‌ي راهبردي در سازمان ‌ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي در حال تدوين است و بر اين خصوصيت بارز گياهان صنعتي و روغني توجه شده تا شاهد اين باشيم كه به سمت و سوي خودكفايي پيش رويم.

دكتر جهانسوز در پايان گفت: حجم مناسبي از فعاليت‌هاي متعدد در زمينه تدوين طرح جامع توليد محصولات روغني در دست كار است كه با هماهنگي وزارتخانه‌هاي كشاورزي، صنايع و بازرگاني شاهد سامان گرفتن محصولات صنعتي باشيم و اميدواريم شاهد تحولات اساسي در زمينه‌ي توليد و استفاده بهينه از محصولات باشيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir 
Pr@maj.ir

1387/10/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal