سرمایه گذاری ایران و فنلاند برای تولید مشترک ماشین های کشاورزی
ایران و فنلاند، سرمایه گذاری برای تولید مشترک ماشین های کشاورزی را به عنوان زمینه های جدید همکاری بررسی می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، هومن فتحی مدیر کل امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهادکشاورزی در دیدار با ریستو آرتیوکی مدیر کل غذا و جنگلداری وزارت کشاورزی فنلاند و هیات همراه، پیشنهاد همکاری دو کشور در زمینه سرمایه گذاری برای تولید مشترک ماشین های کشاورزی و تشکیل شرکت های مشترک را مطرح کرد.
وی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی روابط فنی و دو جانبه با فنلاند را از سال پیش آغاز کرده است،خواستار از سرگیری فعالیت شرکت های ماشین آلات کشاورزی فنلاندی و ارایه خدمات پس از فروش شد.
فتحی ادامه داد: در حوزه زراعت با توجه به تجربیاتی که کشور فنلاند در سال های اخیر در توسعه کشت های گلخانه ای به دست آورده است، امکان همکاری بین دو کشور در این زمینه وجود دارد. وی در همین حال بر توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران از جمله میگو و خشکبار به فنلاند تاکید کرد که مورد استقبال طرف فنلاندی قرار گرفت.
در این دیدار، مدیر کل غذا و جنگلداری وزارت کشاورزی فنلاند نیز ضمن ابراز خشنودی از توفیقات هسته ای ایران، بر تبادل اسناد پایه ای و همکاری قرنطینه ای دامی و نباتی به منظور توسعه روابط دو کشور در بخش کشاورزی تاکید کرد.
 وی در زمینه مدیریت تهیه مصرف آب و انتقال تکنولوژی در بخش شیلات به ایران، اعلام آمادگی کرد.
آرتیوکی با اشاره به بازدیدی که در این سفر از یکی از صنایع لبنی ایران انجام داده اند، اظهار داشت: ایران در سال های اخیر، پیشرفت های خوبی در زمینه صنایع لبنی و غذایی داشته و بر اساس مشاهدات میدانی ما، امکان همکاری برای تولید مشترک فرآورده های لبنی تحت لیسانس فنلاند برای بعضی از محصولات لبنی و غذایی وجود دارد.
وی در مورد همکاری های آموزشی تصریح کرد: دانشگاه های شرق فنلاند در حوزه های جنگلداری و شیلات جزو دانشگاه های معتبر دنیا هستند.
 طرف فنلاندی همچنین در زمینه صنایع فرآوری ماهیان به ویژه ماهیان کوچک و همکاری های تحقیقاتی در بخش شیلات نیز اعلام آمادگی کرد.
در این دیدار، سایر زمینه های همکاری از جمله، بذر، کود، بهینه سازی سموم، مراحل و اصول نظارت بر مصرف سموم و صادرات چوب به ایران مورد بررسی قرار گرفت.
بنابر این گزارش، برای پیگیری توافقات انجام شده مقرر شد، صاحبان صنایع دو کشور هیات هایی را با یکدیگر مبادله کنند.
همچنین در بخش شیلات مقرر شد همکاری دو کشور در زمینه ی بازسازی و رهاسازی ماهی سفید و ماهی سوف مورد بررسی قرار گیرد.
گفتنی است هیات هفت نفره فنلاندی در سفر سه روزه خود به ایران از مرکز تست آزمون مکانیزاسیون کشاورزی، کشت و صنعت مغان و یکی از صایع لبنی کشور بازدید کردند.
1394/06/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal