70 درصد جامعه عشایری از نعمت سواد بهره مند شده اند

نخستین جلسه کارگروه تدوین طرح ویژه ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به عشایر با حضور رییس و مدیران سازمان امور عشایر، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان دستگاه های مختلف فرهنگی کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان امور عشایر، کرمعلی قندالی رییس سازمان امور عشایر ایران در این جلسه اظهار داشت: تغییر و تحولات گسترده اجتماعی و سیاسی در کشور، اثرات زیادی در جامعه عشایری کشور بویژه در حوزه فرهنگی عشایر گذاشته است، اما متاسفانه تاکنون تلاش و تعامل خاصی برای جهت‌دهی و ساماندهی به حوزه فرهنگی عشایر از سوی دستگاه های فرهنگی کشور صورت نگرفته است.

قندالی در تبیین مفهوم فرهنگ در جامعه عشایری، گفت: فرهنگ در میان عشایر مجموعه اصالت‌هایی است که از گذشته‌های دور در این جامعه وجود داشته و ماندگار خواهد بود، هرچند بخشی از این فرهنگ غنی و اصیل تحت‌تأثیر تغییرات سیاسی و اجتماعی کلان کشور قرار گرفته باشد.

وی با گرامی داشت یاد و خاطره زنده یاد محمد بهمن بیگی، اظهار کرد: مرحوم بهمن‌بیگی آموزش و پرورش عشایری را از استان فارس شروع کرد و تأثیر تلاش های وی در فکر و اندیشه و عملکرد عشایر کاملاً برجسته و محسوس است.

رییس سازمان امور عشایر با اشاره به میزان با سوای در بین عشایر کشور، گفت: در جامعه عشایری کشور در سال 66 حدود 27 درصد عشایر با سواد بوده اند و با تلاش‌های صورت گرفته این میزان هم‌اکنون به حدود 70 درصد رسیده است که جهش قابل توجهی به شمار می‌رود.

قندالی با اشاره به نوع زندگی عشایر و کوچنده بودن آنان، بیان داشت: در حوزه فرهنگ باید با توجه به نوع زیست ویژه عشایر مقوله‌های فرهنگی را تعریف کرد.

وی تصریح کرد: بزرگترین سرمایه در جامعه عشایری، وجود اعتماد اجتماعی در میان خود عشایر است که این اعتماد اجتماعی بسیار ارزشمند است.

1394/02/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal