تحقق 94درصدی برنامه وزارت جهاد کشاورزی در تولید بذر گواهی شده گندم
94درصد برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای تولید بذر گواهی شده گندم در سال زراعی 94-93 محقق شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی،این مطلب را مهندس سعید اسروش مسوول کنترل و گواهی بذر غلات موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در گفت و گو با خبرنگار ما اعلام کرد و گفت: سال زراعی 94-93 برای تولید بذر گواهی شده گندم، موفقیت آمیز بود به طوری که از برنامه تولید 478 هزار تن بذر گواهی شده گندم، بالغ بر 451 هزار تن تولید داشتیم.
وی افزود: تولید بذر گواهی شده گندم در مقایسه با سال ما قبل آن 17 درصد رشد نشان می دهد و این در حالی است که این بخش از نظر اعتبارات، وضعیت، چندان مطلوبی نداشته است.
اسروش ادامه داد: بذر گواهی شده گندم در سه طبقه پرورشی 3، طبقه مادری وطبقه گواهی شده در ارقام آبی و دیم تولید شده است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر 185 شرکت خصوصی و 27 شعبه شرکت خدمات حمایتی در استان های کشور، تولید بذر گواهی شده گندم را به عهده دارند و بذر تولید شده را به بازار عرضه می کنند.
مسوول کنترل و گواهی بذر غلات موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تصریح کرد: از مجموع 451 هزار تن بذر گواهی شده گندم، 307 هزار تن بذر گندم آبی و 144 هزار تن بذر گندم دیم بوده است.
وی بیشترین میزان تولید بذر گواهی شده گندم را متعلق به استان خوزستان با 75 هزار تن، فارس 40 هزار تن، گلستان نزدیک به 40 هزار تن و اردبیل نزدیک به 30 هزار تن عنوان کرد.
اسروش خاطرنشان کرد: بیش از 50 درصد بذر مورد نیاز در کشت گندم آبی، بذر رسمی یا گواهی شده است و در کشت گندم دیم نیز نزدیک به 20 درصد بذر، گواهی شده می باشد.
وی در مورد میزان کشت بذر گواهی شده در هر هکتار گفت: توصیه بخش تحقیقات این است که در هر هکتار 180 تا 200 کیلوگرم بذر گواهی شده گندم آبی و 120 تا 160 کیلوگرم در هر هکتار، بذر گوا هی شده گندم دیم کشت شود.
1394/08/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal