85 درصد هزینه‌های اجرای طرح سامانه‌های آبیاری نوین توسط دولت پرداخت می‌شود
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح آبیاری نوین گفت: حدود 85 درصد هزینه‌های اجرای طرح یکپارچه سامانه‌های آبیاری نوین (طرح تجمیع) توسط دولت پرداخت می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مهندس زارع در نشست با مسوولان این سازمان اظهار داشت: برای اجرای طرح‌های آبیاری در سطح بزرگ و تجمیع باید مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هر منطقه لحاظ شود.
وی افزود: از این پس تجمیع اراضی در ایران باید با محوریت آب انجام شود و کشاورزان می‌توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی نسبت به تجمیع آب اقدام کنند.
در این نشست مهندس علیرضا پرستار مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: طرح ارتقای بهره‌وری منابع آب از طریق بهبود مدیریت تقاضا و عملیات اجرایی کشاورزی در شبکه آبیاری دشت قزوین اجرا می‌شود.
وی اظهار داشت: این طرح از طریق ایجاد سیستم برنامه‌ریزی و پایش بهره‌وری از منابع آب در دشت قزوین امکان‌پذیر است.
پرستار، هدف کلی طرح را ارتقای بهره‌وری آب از طریق بهبود مدیریت تقاضا، توزیع و مصرف آب دانست.
در این نشست دکتر نیازعلی ابراهیمی‌پاک رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، پایداری در تولید را یکی از شاخصه‌های مهم تولید عنوان کرد و گفت: یکی از نخستین مولفه‌ها در تولید پایدار مقوله آب است که اگر لحاظ نشود با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.
وی تصریح کرد: متاسفانه عدم توجه به منابع محدود آبی، برداشت‌های بی‌رویه و همچنین مصرف غیرمجاز از جمله عواملی بوده که روند محدودیت آب را تشدید کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: در هشت سال گذشته میزان بارندگی و نزولات آسمانی 25 درصد کاهش داشته که سالانه با 20 درصد صرفه‌جویی در مصرف آب بخش کشاورزی می‌توان بیلان مصرف آب را از منفی به مثبت تبدیل کرد.
وی، خواستار استفاده بهینه از منابع آبی موجود در استان برای بخش کشاورزی شد و گفت: اجرای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تیپ، نقش بسزایی در صرفه‌جویی آب و افزایش راندمان تولید محصول دارند که باید مورد توجه قرار گیرد.
1394/06/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal