مردمی سازی علم، راهبرد برنامه ششم توسعه/ افزایش سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی به 1 درصد در سال 95
معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه سازی کشور از تعیین راهبرد مردم سازی علم در برنامه ششم توسعه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، همزمان با هفته پژوهش و فناوری،دکتر واعظ مهدوی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر بخش کشاورزی و رونمایی از دستاوردهای تحقیقات کشاورزی افزود: مردمی سازی علم از رویکردهای بسیار مهم در برنامه ششم توسعه است و از هم اکنون ظرفیت سازی های آن در صندوق توسعه علم و فن آوری در بعضی نهادها و سازمان ها آغاز شده است.
وی گفت: در این راهبرد مهم که در اروپا و در سطح جهانی به آن توجه شده است، تحقیقات از انحصار استادان دانشگاه، دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی خارج و روش های علمی وارد دبیرستان ها و مدارس می شود.
واعظ مهدوی اظهار داشت: در فرآیند مردمی سازی علم، مردم محقق می شوند و علمی فکر کردن را می آموزند و اگر این کار نهادینه شود، دولت ها منظم و منضبط خواهند شد و مسوولان مجبور می شوند با مردم، علمی صحبت کنند و حرف های بی حساب نزنند.
وی راه قانونمند شدن و توسعه گرا شدن دولت ها را مردمی شدن علم و پژوهش دانست و ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم در تحقق این راهبرد در طول برنامه ششم موفق شود.
معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان این که برای توسعه پژوهش و فناوری در کشور، سیاست های کلان ابلاغ شده است، گفت: مقام معظم رهبری نیز با قاطعیت روی این موضوع ایستاده اند و در سند چشم انداز منعکس شده که ایران باید در افق 1404 کشوری توسعه یافته و در جایگاه نخست فن آوری در منطقه قرار گیرد.
وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه اخیر دکتر نوبخت در زمینه افزایش سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی تصریح کرد: این بخشنامه، یک روش و عملیات برای پیاده سازی سیاست سهم 4 درصدی علم، پژوهش و تحقیق در تولید ناخالص داخلی کشور است.
واعظ مهدوی افزود: در برنامه ششم توسعه برای علم و پژوهش هدفگذاری شده است که سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی از 48 صدم درصد به 2 درصد در سال 1399 برسد.
وی ادامه داد: براساس این بخشنامه در سال 95 سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی باید به یک درصد افزایش یابد.
واعظ مهدوی گفت: با توجه به مشکلات جدی کشور، کاهش قیمت نفت، محدودیت درآمدهای مالیاتی و رکود باید اعتبارات پژوهشی به 2 برابر رقم کنونی افزایش پیدا کند تا سهم 2 درصد تحقیقات در تولید ناخالص ملی در برنامه ششم توسعه محقق شود.
وی اذعان داشت: سرمایه گذاری ها نیز در بخش تحقیق و پژوهش باید به همین نسبت رشد کند تا در پایان سال 1399 به سهم 2 درصد تحقیقات در تولید ناخالص داخلی برسیم.


1394/09/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal