بیش از 90 درصد سموم عرضه شده در کشور از کیفیت مناسبی برخور دارند

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بیش از 90 درصد سموم عرضه شده در داخل از کیفیت مناسبی برخور دارند اما باید مدیریت کنیم تا همه سموم مصرف شده دارای چنین کیفیتی باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، محمد علی باغستانی در خصوص سموم استاندارد اظهار داشت: لازم به ذکر است تمام سموم (اعم از تکنیکال و سموم آماده مصرف) که با مجوزهای صادره از سوی این سازمان وارد و ترخیص می شود، ملزم به دارا بودن استانداردهای مربوطه براساس استانداردهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) است.

وی در زمینه طرح بهبود سلامت محصولات کشاورزی گفت: برای تولید محصول سالم زیرساخت های لازم از جمله توزیع سامانه پایش سم، کد 16 رقمی محصولات، سامانه سماک(سامانه ملی الکترونیکی کلینیک های گیاه پزشکی)، افزایش آزمایشگاه های مرجع و استفاده از مواد بیولوژیک را در دستور کار داریم.

به گفته وی، اعتبارات فعلی سازمان حفظ نباتات در حد اجرای وظایف معمولی این سازمان است و برای اجرای طرح های بزرگی همچون طرح بهبود سلامت و تولید محصول سالم نیاز است دولت نگاه ویژه ای به بودجه این بخش داشته باشد.

باغستانی موضوع قرنطینه محصولات وارداتی و کنترل سلامت آنها را از دیگر وظایف و مأموریت های این سازمان برشمرد و افزود: در مورد محصولاتی که از مبادی رسمی وارد کشور می شود، این ضمانت وجود دارد که تمام محصولات از مجرای آزمایشگاه ها گذشته اند و سلامت آنها به تأیید ناظران بهداشت و کشاورزی رسیده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات در تشریح اهمیت عملکرد این سازمان اظهار کرد: وظیفه ما امنیت غذایی است که مطابق تعاریف بین المللی در سه مؤلفه اصلی کیفیت، سلامت و در دسترس بودن محصول، دو مؤلفه به حوزه کاری ما مربوط می شود. 

وی گفت: با توجه به اهمیت فعالیت های سازمان حفظ نباتات، داشتن یک ردیف درآمد برای این سازمان ضروری است .

1393/06/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal