لزوم رعایت الگوی کشت در استان ها
دکتر اسکندر زند در دیدار با استاندار اصفهان عنوان کرد: اجباری کردن الگوی کشت در استان ها باید مورد توجه قرار گیرد و بهتر است این موضوع از اصفهان آغاز شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: با توجه به اینکه صنعت استان اصفهان حرف اول را در کشور می زند، کشاورزی در این استان تاحدی در سایه ی صنعت قرار گرفته است.
رسول زرگرپور اضافه کرد: علیرغم این موضوع، کشاورزی استان رتبه های اول تا سوم را در تولید محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده است.
استاندار اصفهان اظهار داشت: با وجود خشکسالی هشت ساله پی در پی، حجم و تناژ محصولات کاهش پیدا نکرده است زیرا ظرفیت های بالقوه ای در اصفهان وجود دارد که در حال بالفعل شدن هستند.
وی با بیان اینکه آب برای استان اصفهان یک بحث اصلی و اساسی است، افزود: احیای حوضه آبریز زاینده رود برای استان اصفهان بسیار مهم است و از هرگونه تحقیقات و پژوهش در خصوص آب حمایت جدی بعمل می آوریم.
زرگرپور با بیان اینکه مدیریت استان بدنبال پروژه های مطالعاتی کاربردی در خصوص آب است، افزود: اصفهان آمادگی کامل برای حمایت و اجرای این پروژه ها دارد.
مدیر ارشد استان مقوله ی الگوی کشت را بسیار مهم عنوان کرد و اظهارداشت:‌ مطالعات در این خصوص تا حدی انجام شده است ولی هر پژوهشی در این زمینه اولویت اول ما محسوب می شود.
رسول زرگرپور به وجود شهرک علمی و تحقیقاتی شیخ بهایی در اصفهان اشاره کرد و افزود: این شهرک با ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و ۵ هزار نیروی متخصص، برای تبدیل علم به ثروت تلاش می کنند که می توان برای تحقیقات کشاورزی نیز از کمک آن بهره گرفت.
استاندار اصفهان عنوان کرد: اصفهان به دلیل دارا بودن امکانات و نیروی متخصص تنها جایی است که اگر پروژه ی پایلوتی وجودداشته باشد می تواند اجرایی کند و در بحث الگوی کشت حمایت کامل استان را خواهید داشت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این دیدار الگوی کشت را یکی از اقدامات بسیار خوب و مهم عنوان کرد و افزود: اجباری کردن الگوی کشت در استان ها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه بهتر است این موضوع از اصفهان کلید بخورد، اظهارداشت: از ۴ مجموعه ی بیوتکنولوژیک در کشور، یکی از این مجموعه ها در استان اصفهان فعالیت می کند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به موضوع بهره برداران کشاورزی اشاره کرد و افزود: باید برای توانمند کردن این افراد و کشاورزان آینده تلاش شود.
زند تخصصی کردن و کیفی سازی مراکز علمی و کاربردی و هنرستان ها را برای آموزش کشاورزان آینده و توانمند سازی کشاورزان موجود مهم ارزیابی کرد.
دکتر اسکندر زند ادامه داد : ۱۰ هزار پهنه ی کشاورزی در ایران شناسایی شده که برای هر پهنه یک مسئول در نظر گرفته شده است که این افراد باید آموزش های لازم را ببینند تا بتوانند دانش و سیاست های مورد نظر را اجرایی و مشکلات کشاورزان را به مسئولان منعکس نمایند.

1394/07/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal