خوداتکایی 85 درصدی کشور در تولید گندم
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، از خوداتکایی 85 درصدی کشور در تولید گندم خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی هرمزگان، مهندس عباس کشاورز در بازدید از مزارع مجهز به آبیاری نوین هرمزگان، گفت: مهمترین سیاست‌های دولت در تولید محصولات مورد نیاز کشور، خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک از جمله گندم و دانه‌های روغنی است، به طوری که در تولید گندم به خوداتکایی 85 درصدی دست یافته‌ایم.
وی با بیان این که تقاضای سالانه گندم در کشور 13 میلیون و 200 هزار تن است، افزود: با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده درست از منابع آب وخاک می‌توانیم در تولید گندم خودکفا شویم.
این مسوول خاطرنشان کرد: امسال واردات گندم مورد نیاز کشور با برنامه‌ریزی انجام شده است و امیدواریم با تکیه بر تولیدات داخلی، سال آینده مازاد گندم را صادر کنیم.
کشاورز با اشاره به مصرف جو در کشور اظهار داشت: سالانه 5/4 میلیون تن نیاز کشور به جو است و این در حالی است که تولیدات جو در کشور 5/3 میلیون تن می‌باشد.
وی، کاهش 40 درصدی واردات جو را از دیگر برنامه‌های وزرات جهاد کشاورزی برشمرد و تاکید کرد: با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان تولید جو را در کشور افزایش داد و از واردات آن جلوگیری کرد.
این مقام مسوول گفت: بیشترین مصرف جو در کشور برای مصارف دام با هدف تولید گوشت و شیر است.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این سفر، با بیان این که یکی از نیازهای کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی انواع کود شیمیایی است، گفت: در این راستا، دولت برای تامین نهاده‌های مورد نیاز بهره‌برداران، 60 هزار تن کود پتاسیم و فسفات تریبل را از کشورهای آلمان و هلند خریداری و از طریق مجتمع بندری شهید رجایی استان هرمزگان وارد کرده است و سهم این استان از کودهای وارداتی یکهزار و 200 تن است.
وی، ضمن بازدید از نحوه تخلیه و بسته‌بندی کودهای وارداتی در بندر شهید رجایی افزود: کودهای خریداری شده پس از نمونه‌گیری و بسته‌بندی در کیسه‌های 50 کیلوگرمی به استان‌‌های مختلف ارسال می‌شود.
کشاورز خاطرنشان کرد: همزمان با واردات کود در مجتمع بندری شهید رجایی، 60 هزار تن دیگر در بندر امام تخلیه شده است.
وی با اشاره به این که در کشور بیش از 100 هزار تن کود سولفات پتاسیم موجود است، اظهار داشت: تمرکز دولت بر واردات کودهای پتاس و دیگر نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی است.

1394/11/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal