امضای توافقنامه سازمان جنگل ها و دفتر عمران ملل متحد برای تعمیم طرح ترسیب کربن

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای تعمیم طرح ترسیب کربن با نماینده سازمان ملل در ایران توافقنامه همکاری امضا کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری، خداکرم جلالی در نشست با گری لوییس نماینده دفتر عمران ملل متحد گفت: هر اقدامی  که برای مقابله با بیابان زایی درکشورانجام می شود، خدمت بزرگی به کل بشریت است.

رئیس سازمان جنگل ها با  تأکید بر نقش تعیین کننده عزم و اراده انسان ها در ساختن آینده گفت: ما باید برای ساختن آینده ای بهتر تلاش کنیم و هرگونه کار و تلاش ما، ساختن فردایی بهتر برای نسل حاضر و آینده است.

آقای جلالی، توانمند سازی جوامع محلی در راستای بهره گیری از ظرفیت های محیطی و تشکیل صندوق های خرد توسعه روستایی و توجه به معیشت و اشتغال سبز جوامع محلی و همچنین نهادسازی برای ثبات و پایداری این طرح را  از موضوعات کلیدی اجرای این پروژه دانست و اظهار داشت در آینده ای نزدیک اجرای این پروژه به کل کشور گسترش و تعمیم یابد.

 وی اضافه کرد: طی اجرای این طرح در 18 استان کشور، عملیات مقابله با بیابان زایی و اقدامات بهبود معیشت بومیان در راستای توسعه پایدار در حال شکل گیری است ومساحتی حدود 4/1 میلیون هکتار را با جمعیتی حدود 113 هزار نفر شامل می شود و این اقدام، اقدامی انسانی و زیست محیطی و بسیار ارزشمند است که می تواند به عنوان الگویی موفق در سایر کشورها مورد توجه قرار گیرد.

رییس سازمان جنگل ها اظهار امیدواری کرد: نتایج اجرای این پروژه در عرصه میدانی و عمل، فراتر از انتظارات به عینیت برسد و با عزم و اراده ای که در همکاران است و همکاری دفتر عمران ملل متحد، این امیدواری قابل دسترس است.

جلالی همچنین با تأکید بر نقش مشارکت مردم خاطر نشان ساخت: در سال آینده همه پروژه های سازمان با رویکرد مشارکت مردمی شکل خواهد گرفت و تجارب ما در اجرای پروژه های قبل و تجارب جهانی در راستای توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی مورد توجه جدی خواهد بود.

مشارکت مردم محلی، ضامن موفقیت پروژه ترسیب کربن است

گری لوئیس مسئول دفتر عمران ملل متحد در ایران اظهار داشت، امروزه سیاره زمین از ساکنین خود عصبانی است و ما در سراسر جهان از تمام منابع موجود بدون اینکه در فکر جایگزینی آنها باشیم استفاده می کنیم

وی افزود: منابع آب را به صورت ناپایدار مصرف، جنگل ها را نابود و مقدار زیادی کربن را وارد اتمسفر می کنیم و زیستگاه ها و حیات وحش را از بین می بریم و این دلیل عصبانیت سیاره زمین از ساکنینش است

گری لوییس گفت:  نقطه امیدواری اینجاست که برخی از ما ساکنین این مسأله را درک کرده ایم وامروز دور هم جمع شده ایم تا منابعی را برای حل این مسأله تخصیص بدهیم و اقدام ما در راستای پاسخ به این نیاز زیست کره ایست.

نماینده سازمان ملل در ایران خاطر نشان ساخت: این پروژه فعالیتی است که قطعاً باید در داخل ایران وسایر کشورها تسری یابد وتجاربی که در این راستا به دست آمده می تواند در دسترس سایر کشورهای منطقه قرار گیرد.

وی با تأکید بر اهمیت تداوم و موفقیت پروژه ترسیب کربن، افزود: البته سئوال اساسی این است که چگونه می توانیم پایداری اجرای این طرح را تثبیت کنیم؟ قطعاً تداوم این طرح در بیانیه های دفتر عمران ملل متحد و سازمان جنگل ها نیست بلکه مشارکت همه جانبه مردم محلی و گسترش صندوق های توسعه روستایی تضمین کننده تداوم وموفقیت ترسیب کربن خواهد بود.

گری لوئیس اضافه کرد: باامضای این توافق نامه حدود 4/1 میلیون هکتار از کشور ایران تحت اجرای ترسیب کربن قرار می گیرد و افزایش گروه های توسعه روستایی به 251 گروه تا سال 2016 وافزایش توانمندی زنان در مناطق اجرای طرح مورد توجه ویژه خواهد بود.

وی با اشاره به نقش تسهیل گری سازمان ملل در اجرای این طرح گفت: مدل ترسیب کربن یکی از بهترین مدل هایی است که می تواند به عنوان یک دستاورد به جهان ارائه شود و سازمان ملل تمام تلاش و کمک های مالی خود را در راستای بهبود این مدل مصروف خواهد کرد.

18استان کشور مشمول طرح ترسیب کربن شدند

قبل از امضای توافقنامه سازمان جنگل ها و دفتر عمران ملل متحد، مدیرکل دفتر امور بیابان در باره طرح تعمیم ترسیب کربن گفت: این طرح قبلا در 6استان کشور درحال اجرا بوده که با امضای این توافق نامه 12 استان دیگر مشمول این طرح قرار می گیرند، که این 12 استان شامل استان های آذربایجان غربی در 68356 هکتار ، اصفهان در 72750 هکتار، جنوب کرمان در 56500 هکتار وخراسان جنوبی در 98000 هکتار، خراسان رضوی 202000 هکتار، خراسان شمالی در 120000 هکتار، یزد در 70 هزار هکتار، گلستان در 48000 هکتار، قم در 40000 هکتار و استان های فارس و سیستان و بلوچستان هر کدام 50 هزار هکتار خواهد بود.

مهندس عباس کارگر، فراگیری و گستره این طرح را در مساحتی معادل 926312 هکتار با جمعیت بیش از 64 هزار نفر در 151 روستای مناطق اجرای این طرح دانست.

مهندس کارگر افزود: این طرح یک الگوی موفق برای کل دنیاست که اقدامات قابل توجهی را در خصوص اشتغال مردم محلی و بهبود معیشت بومیان مناطق اجرای طرح شامل می شود.

مدیر کل دفتر امور بیابان در ادامه بودجه اختصاص داده شده به مرحله اول از تعمیم طرح ترسیب کربن را 430 هزار دلار عنوان کرد که از طرف دفتر عمران ملل متحد در ایران تامین خواهد شد.

1393/06/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal