مهندس حجتي بهترين گزينه براي وزارت جهاد كشاورزي

 وزير جهاد كشاورزي دولت دهم گفت: برخي مشكلات از خارج به بخش كشاورزي و اين وزارتخانه تحميل مي‌شد اما اميدواريم قانون‌هايي مانند انتزاع وظايف بازرگاني كشاورزي كه به دليل مشكلاتي اجرا نشد در مديريت جديد اجرا شود.

 به گزارش ايسنا، صادق خليليان در مراسم توديع خود و معارفه محمود حجتي به عنوان وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد:‌ برخي مشكلات بخش كشاورزي از خارج از اين حوزه به بخش تحميل مي‌شد كه نياز دارد در دوران مديريت جديد از طريق تصويب و اجراي قوانين و چانه‌زني، زمينه لازم براي حل آن‌ها فراهم شود.  وي افزود: طرح انتزاع وظايف بازرگاني بخش كشاورزي از وزارت صنعت، معدن و تجارت كه در ادامه به عنوان قانون تجميع وظايف بخش كشاورزي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد با مشكلاتي مواجه شد كه بندهايي از اين قانون مانند ماده 5 آن سبب اختلافاتي بين دو وزارتخانه جهاد كشاورزي و صنعت، معدن و تجارت شد كه اميدواريم در دوران مديريت جديد عليرغم اين مشكلات زمينه‌هاي اجراي اين قانون فراهم شود.

افشاگري‌هاي خليليان درباره خريد تضميني گندم

 وزير سابق جهاد كشاورزي گفت: در زمينه گندم عليرغم اين كه در سال‌هاي گذشته چرخه آرد، نان و گندم آزاد شده است هر گاه قيمت گندم افزايش داشته توليد و تحويل آن به دولت نيز به همين ميزان افزايش يافته است.

 خليليان ادامه داد: در سال گذشته جلسه‌اي در يكي از دستگاه‌هاي مرتبط با نهاد رياست جمهوري برگزار شد كه در آن جلسه عليرغم توصيه‌هاي من برخي زير بار افزايش قيمت گندم به بالاتر از كيلويي 400 تومان نمي‌رفتند كه در آن جلسه گفتم در اين صورت نبايد انتظار داشته باشيم كه گندم توليد شده در داخل اندازه نياز مصرف‌كنندگان خريداري و جمع‌آوري شود.  وي گفت: برخي در آن جلسه اظهار كردند كه اگر نتوانيم همه گندم مورد نياز را خريداري و جمع‌آوري كنيم بخش خصوصي آن را مي‌خرد و ما هم براي تامين نياز داخلي گندم وارد مي‌كنيم!

 وزير سابق جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: در همان جلسه فشار بسياري وارد كردند تا واردات شير خشك كه پيش از آن براساس مفاد قانون افزايش بهره وري از سوي من ممنوع شده بود آزاد شود اما زير بار اين فشارها نرفتم و پس از آن كه در اين زمينه مذاكرات ما ناتمام ماند از جلسه خارج شدم كه عليرغم تمايل من درب آن اتاق به دليل خرابي كوبيده شد كه بعدها موجب رنجش خاطر حاضران در آن جلسه شد چرا كه مي‌گفتند تا آن زمان سابقه نداشته درب اتاقي در نهاد رياست جمهوري و مجموعه‌هاي آن با چنين شدتي كوبيده شود!

فشارهاي بيرون از وزارتخانه براي منافع كشاورزي مديريت شوند

 خليليان تاكيد كرد: بخش كشاورزي براي حل مشكلات و معضلات خود نيازمند پيگيري‌ها و اجراي قوانين در زمينه‌هاي گسترده‌اي است و بايد بر فشارهايي كه از خارج به اين وزارتخانه وارد مي‌شود، مديريت كرد تا بتوان از منافع بخش در جهت توسعه آن حمايت كرد.

 وي درباره وضعيت زيرساخت‌هاي بخش كشاورزي در سال‌هاي گذشته خاطرنشان كرد: عليرغم اين‌كه در ابتداي ارائه برنامه به نمايندگان مجلس 32 محور را در بخش كشاورزي پيشنهاد كردم اما از اين ميان چندين موضوع از اهميت ويژه‌اي برخوردار بودند كه توسعه زيرساخت‌هاي آب و خاك يكي از مهمترين اين بخش‌ها بود.

 وزير جهاد كشاورزي دولت دهم افزود: مسئله آب و خاك به اين دليل اهميت دارد كه ايران در منطقه خشك و نيمه خشك قرار گرفته و همواره با مشكل تامين آب مواجه است كه هم در زمان مديريت خود در سمت معاونت برنامه‌ريزي وزارت جهاد كشاورزي و هم در چهار ساله اخير سعي كردم تا اعتبارات را به اين سمت سوق دهم به گونه‌اي كه ديگر بخش‌هاي كشاورزي نيز معترض نشوند.

همه اعتبارات را به بخش آب و خاك سوق مي‌دادم

خليليان ادامه داد: هر گاه اعتباري در بخش‌هاي كشاورزي نسبت به گذشته افزايش مي‌يافت آن را به بخش آب و خاك اختصاص مي‌داديم و از سوي ديگر نيز در اواخر سال 89، 1350 ميليارد تومان در شوراي عالي آب و خاك به بخش كشاورزي اختصاص يافت كه آن را در اين حوزه هزينه كرديم و موفق شديم پروژه‌هاي بزرگي در اين زمينه انجام دهيم.

 وي گفت: در زمينه آبياري تحت فشار در دولت هفتم 149 هزار هكتار، در دولت هشتم 185 هزار هكتار در دولت نهم 290 هزار هكتار و در دولت دهم 520 هزار هكتار از اراضي كشاورزي در اين طرح قرار گرفته‌اند. همچنين در دولت نهم 85 هزار هكتار در اراضي كشاورزي شبكه‌هاي فرعي احداث شد كه در دولت دهم به 360 هزار هكتار رسيد.

 وزير سابق جهاد كشاورزي تاكيد كرد: يكي از مشكلات بخش كشاورزي سرمايه‌گذاري است كه همواره در سال‌هاي اخير تلاش شد تا علاوه بر اعتبارات زير ساختي، تسهيلات ارزان قيمت نيز از طريق انعقاد قرارداد با بانك‌هايي مانند بانك كشاورزي، سپه و توسعه تعاون در اختيار كشاورزان قرار گيرد؛ به گونه‌اي كه براساس مصوبه صندوق توسعه ملي مبني بر اختصاص 10 درصد از درآمدهاي حاصل از توليد ناخالص ملي به بخش كشاورزي حدود 9000 ميليارد تومان اعتبار در سال 91 در اختيار بخش كشاورزي قرار گرفت كه در قالب تسهيلات ارزان قيمت هفت و 13 درصد براي سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و تامين نقدينگي واحدهاي توليدي اختصاص يافت.

 خليليان افزود: يكي ديگر از مشكلاتي كه در بخش كشاورزي توسعه مكانيزاسيون است كه در سال هاي اخير تلاش شد تا در محصولاتي مانند برنج تقويت شود؛ به گونه‌اي كه در حال حاضر در استان‌هاي گيلان و مازندران عمليات كشت و برداشت برنج در اكثر شاليزارها به صورت مكانيزه انجام مي‌شود.

تولد نژادهاي جديد دامي در زمان وزارت خليليان

 وي تقويت نژادهاي دامي را يكي از مسائل مهم بخش كشاورزي برشمرد و گفت:‌ از 40 سال گذشته تاكنون نژادهايي به كشور وارد شدند كه طي اين سال ها به نژادهاي بومي دام‌هاي ايراني تبديل شدند اما بايد نژادهايي كه توان توليد شير و گوشت بيشتر و بهتري دارند را وارد مي‌شد كه در سال‌هاي اخير اين اقدام در دستور كار قرار گرفت و براساس آخرين اخبار رسيده به نظر مي‌رسد اولين سري دام‌هاي پر توليد متولد شده‌اند.

 وزير سابق جهاد كشاورزي اظهار كرد:‌ از محل اعتبارات حاصل از اجراي طرح هدفمندي‌ يارانه‌ها بيش از 7450 واحد مرغداري و برخي واحدهاي دامداري به فن‌آوري‌هاي دامي تجهيز شده‌اند.

كاهش واردات و افزايش صادرات كشاورزي از نقاط قوت سالهاي اخير

خليليان تصريح كرد: عليرغم اين‌كه در سال‌هاي اخير واردات محصولات كشاورزي از 18.5 ميليون تن به 13 ميليون تن كاهش يافت اما در سال گذشته روند صعودي را تجربه كرد كه البته انتظار مي رود در سال 92 كه روند كاهشي واردات محصولات كشاورزي در چهار ماه نخست آن تكرار شده است نيز ادامه يابد.

 وي ادامه داد: يكي از نقاط قوت بخش كشاورزي افزايش صادرات در سال‌هاي اخير بوده است به گونه‌اي كه در سال 91 ميزان صادرات محصولات كشاورزي به 6.2 ميليارد دلار رسيد اين درحالي است كه در دهه‌هاي گذشته ميزان صادرات كل كالاها و محصولات غير نفتي به اين ميزان مي‌رسيد.

 وزير جهاد كشاورزي دولت دهم با تاكيد بر كاهش مصرف كود و سموم شيميايي درجهت توليد غذاي سالم گفت: در سال‌هاي گذشته مصرف كودهاي شيميايي حدود 25 درصد كاهش يافت و در توليد شير، گوشت، پرورش آبزيان، توليدات گلخانه‌اي و محصولات سبزي و صيفي نيز اين روند مديريت شد.

حجتي بهترين وزير در ميان گزينه‌هاي روحاني است

خليليان افزود: اگر از ميان گزينه‌هاي روحاني كه البته از وزراي سابق هم بودند قرار بود يكي انتخاب شود من هم به دولت يازدهم پيشنهاد مي‌كردم كه مهندس حجتي بهترين گزينه‌ براي اين وزارتخانه است چراكه ايشان برنامه مدون و خوبي را كه نزديك به سياست‌هاي اين وزارتخانه در سال‌هاي اخير نيز هست به مجلس ارائه كرده است و سابقه مديريتي درخشاني داشته‌ است.

خاطرات جواني خليليان در بخش كشاورزي

 وي خاطرنشان كرد: در دوران جواني و دانشجويي در جهاد سازندگي فعاليت مي‌كردم و با موتورسيكلت به بازديد از پروژه‌هاي مختلف مي‌رفتيم و در آن زمان هر گاه كشاورزي به بذر يا سم نياز داشت برايشان تامين مي‌كرديم حتي گاهي كشاورزان پولي براي پرداخت بهاي آن نداشتند كه در تكه كاغذي متعهد مي‌شدند پول آن را پرداخت كنند و من آن را جاي پول در جيبم مي‌گذاشتم و به آن‌ها بذر مي‌دادم.  وزير سابق جهاد كشاورزي افزود: روزي براي رفتن به مركز استان سوار ميني‌بوس شدم به تصور اينكه در جيبم پول دارم اما هنگامي كه پياده شدم همه آن كاغذهايي است كه كشاورزان به من داده‌اند.

خليليان در پايان اين مراسم به سابقه خود در معاونت برنامه‌ريزي پيش از سال‌هاي 74 ، دوران فعاليتش در وزارت حجتي و اسكندري اشاره كرد.

وي گفت: سعي مي‌كنم فعاليت‌هايم را در بخش كشاورزي ادامه دهم و ارتباط خود را با مجموعه وزارت جهاد كشاورزي قطع نكنم.

1392/05/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal