اجرای عملیات مبارزه بیولوژیک با آفات نباتی در سطح 300 هزار هکتار از مزارع کشور

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون سهم 10 درصدی بخش کشاورزی که قرار است از محل درآمدهای ناشی از حذف یارانه سموم پرداخت شود؛ محقق نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی باغستانی در گفت و گو با خبرنگاران استان کرمانشاه در محل سازمان جهاد کشاورزی اظهار کرد: پیشتر با حضور وزاری جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان نشستی داشتیم که مقرر شد در قالب طرحی با عنوان ""ارتقای سلامت محصولات کشاورزی"" و با حذف یارانه سموم کشاورزی، 10 درصد از منابع حاصل شده به منظور سالم سازی تولیدات بخش کشاورزی پرداخت شود.

وی افزود: سلامت مردم در اولویت قرار دارد و براساس تعریف فائو که حق مردم را غذای سالم، کافی و با کیفیت می داند، سازمان حفظ نباتات کشور هم در همین زمینه تلاش می کند تا محصولات تولیدی بخش کشاورزی به صورت سالم به دست مصرف کنندگان ایرانی برسد.

باغستانی گفت: با برنامه ریزی هایی که در دست اجرا داریم، سال گذشته 30 درصد از مصرف سموم در بخش کشاورزی کشور کاهش یافت و علاوه بر اینکه بهره گیری از سموم کم خطر را جایگزین انواع پرخطر کردیم، مبارزه غیرشیمیایی با آفات زراعی و نباتی را در سطح یک میلیون و 200 هزار هکتار از زمین های کشاورزی انجام دادیم.

وی همچنین از عملیات مبارزه بیولوژیک با آفات نباتی در سطح 300 هزار هکتار از مزارع کشور خبر داد اما این مقدار را ناکافی ارزیابی کرد و خواستار اعطای سهم یارانه بخش سلامت برای فراگیرتر شدن این برنامه ها شد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال مبارزه با زنگ غلات در سطح چهار هزار هکتار از مزارع 6 استان کشور با شناسایی کانون های پرخطر انجام شد و امیدواریم تا 15 روز آینده بتوانیم پرونده مبارزه با زنگ غلات در کشور را به نتیجه برسانیم.

وی همچنین مبارزه با علف های هرز در مزارع را از دیگر برنامه های این سازمان عنوان کرد و گفت: تاکنون در سطح چهار هزار هکتار از مزارع با علف های هرز مبارزه کرده ایم که نقش همکاران ما در سازمان جهاد کشاورزی استان ها و ارائه اطلاعات مناسب به کشاورزان در این خصوص بسیار مهم و موثر بوده است.

باغستانی همچنین میانگین مصرف ماده موثر در ایران را 562 گرم در هکتار عنوان کرد و گفت: این رقم در جهان یک هزار گرم است و در استان کرمانشاه حتی کمتر از میانگین کشور و 400 گرم می باشد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور، کرمانشاه را از استان های موفق و پیشرو در زمینه مبارزه با آفات بخصوص سن گندم عنوان کرد و گفت: براساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی و تاکید وزیر، از این پس توزیع اعتبارت میان استان های کشور براساس میزان فعالیت آنها در زمینه مبارزه با آفات نباتی خواهد بود.

1394/02/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal