اختصاص 300 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح کنترل ریزگردهای دریاچه ارومیه

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اختصاص بودجه ای مناسب به طرح کنترل ریزگردهای دریاچه ارومیه گفت: این طرح با اهتمام ویژه دولت در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به اجرا در می آید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،خداکرم جلالی در دیدار معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: در راستای اجرای این طرح در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی 300 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

وی اضافه کرد: در آذربایجان غربی قرار است در دو هزار و 473 هکتار از زمین های اطراف دریاچه ارومیه عمل نهال کاری انجام شود و در هزار هکتار دیگر نیز بوته کاری صورت گیرد.

وی اظهار کرد: ساماندهی چرای دام در 250 هکتار و قرق مراتع در اطراف دریاچه ارومیه از دیگر طرح های اجرایی در راستای کنترل ریزگردهای دریاچه ارومیه است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تغییرات اقلیم در جهان که به دلیل عدم رعایت اصول فنی، علمی و اکولوژیکی و مصرف بی رویه انرژی به وجود آمده است، آثار و تبعات بسیار پیچیده و خطرناکی را شامل کاهش تنوع زیستی، کاهش منابع آب شیرین، گسترش بیابان ها، وقوع سیل، انتشار امراض و بیماریهای ناشناخته و صعب العلاج پدید آورده است.

جلالی گفت: بحران خشکی دریاچه ارومیه در کنار سایر پدیده های زیست محیطی ازجمله بیلان منفی ذخایر آب زیرزمینی، شور قلیایی شدن آبهای زیرزمینی و فرونشست زمین از چالشهای مهم در کشور است.

وی افزود: در کنار توجه به دیگر مشکلات اقلیمی در کشور، دولت تدبیر و امید برای احیای دوباره دریاچه ارومیه اقدامات بسیار مهم و بزرگی را آغاز کرده که امیدواریم با ثمربخش بودن آنها، این دریاچه دوباره به حیات عادی خود بازگردد.

هادی بهادری معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار کرد: با مصوبه دولت طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه به مرحله اجرا رسیده و در این طرح جامع نقش بسیار مهمی به سازمان جنگلها ومراتع در مقابله با کانونهای ریزگرد در بستر دریاچه و کنترل انتشار آن به محیط اطراف سپرده شده است.

وی اضافه کرد: مراکز تحقیقاتی و علمی در دانشگاه ارومیه، جهاد دانشگاهی، سازمان حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی در استان، مطالعاتی در خصوص ارقام مقاوم به شوری و کشت آن در اطراف دریاچه انجام داده اند که می تواند در اجرای این پروژه مهم و بزرگ موثر باشد.

 

1393/09/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal