ايران چهارمين توليدكننده گوجه فرنگي در جهان

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي گفت: ايران با توليد 2/5 ميليون تن رتبه چهارم توليد گوجه فرنگي در جهان را به خود اختصاص داده است.         

مهندس محمد مهدي بحريني مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي در گفت و گو با خبرگزاري فارس، افزود: توليد گوجه فرنگي در ايران با سطح كشت 150 هزار هكتار، حدود 5 ميليون و 250 هزار تن است كه رتبه چهارم توليد اين محصول در جهان به ايران اختصاص يافته است.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: صادرات گوجه فرنگي به صورت تازه و فرآوري شده انجام مي شود كه در سالهاي مختلف سالي بين 50 تا 110 ميليون دلار براي كشور ارز آوري داشته است.

مهندس بحريني عملكرد گوجه‌فرنگي در هكتار را 5/35 تن اعلام كرد و گفت: با انجام كارهاي بهزراعي اين رقم در آينده نزديك به 40 تا 45 تن در هكتار افزايش خواهد يافت.

وي گفت: باتوجه به وجود اقليم هاي گوناگون در كشور و نيز وجود بازار گسترده داخلي و بازار صادراتي امكان توليد بيشتر گوجه فرنگي وجود دارد.

مهندس بحريني بيان داشت: كشت يك هكتار گوجه فرنگي 211 نفر روز كار ايجاد مي كند.

وي گفت: گوجه فرنگي با داشتن آنتي اكسيدان خاصيت جلوگيري از سرطان‌هاي پروستات، رحم و لوزه المعده دارد و ويتامين‌هاي سرشاري در اين محصول تابستانه وجود دارد.

مدير كل دفتر سبزي و صيفي افزود: بذر گوجه فرنگي يك مقدار از داخل كشور تأمين مي شود و بقيه از خارج وارد مي شود، ولي مؤسسه تحقيقات بذر و نهال در بخش بذري و صيفي در حال رسيدن به رقم ايراني بذر گوجه فرنگي است.

مهندس بحريني گفت: سيب زميني و گوجه فرنگي دو محصول هستند كه بومي ايران نيستند، ولي باتوجه به اقليم كشور خوب جواب داده و عملكرد مناسبي دارند.

مهندس بحريني گفت: توليد 85/1 ميليون تن گوجه فرنگي در خارج از فصل (يعني پاييز و بهار) باعث شده عمده اين محصول صورت تازه خوبي مصرف شود و در كليه ماه‌هاي سال وجود داشته باشد، لذا همواره در طول سال سيب زميني، گوجه فرنگي و پياز در كشور وجود دارد، در حالي كه كمتر كشوري چنين مزيت را دارد.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهادكشاورزي در ادامه سطح زير كشت پياز در كشور را 60 هزار هكتار اعلام كرد و گفت: توليد پياز در هكتار به طور ميانگين 38 تن است كه در كل 2/2 ميليون تن پياز دركشور توليد مي شود.

مهندس بحريني با اشاره به اينكه توليد پياز در كشور 2/2 ميليون تن است، گفت: از اين مقدار 70 هزار تن به نرخ تضميني توسطه شبكه تعاون روستايي خريده شده كه 2/3 درصد از كل توليد پياز محسوب مي شود.

مهندس بحريني افزود: همچنين حدود 120 هزار تن پياز از كشور صادر شده است كه يارانه حمل و نقل وزارت بازرگاني براي محصول پياز در اين افزايش صادرات مؤثر بوده است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/11/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal