خريد نقدي محصولات از اقدامهاي درخشان دولت نهم در بخش كشاورزي است

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۲۰

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. تعاون روستايي.

 

معاون وزير جهاد كشاورزي و مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران، خريد نقدي محصولات را از اقدامهاي درخشان دولت نهم در بخش كشاورزي ارزيابي كرد.

 

دكتر "محمدعلي شم‌آبادي" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با بيان آنكه بخش كشاورزي از آغاز وزارت مهندس "محمدرضا اسكندري" بر اين بخش تاكنون، پيشرفتهاي مناسبي را شاهد بوده است،رهايي كشاورزان از مشكلات خريد تضميني محصولات را از جمله اين موفقيتها خواند.

 

به گفته وي ، بر اساس مستندات موجود از ابتداي اجراي طرح خريد تضميني محصولات كشاورزي از سال ‪۶۸تا نيمه نخست سال گذشته و پيش از آغاز بكار دولت نهم، بسياري از مطالبات كشاورزان بابت تحويل محصول آنان با بيش از ‪۷۰روز تاخير پرداخت مي‌شد و اين تاخير حتي به بيش از يك سال مي‌رسيد.

 

معاون وزارت جهادكشاورزي به عنوان مثال از تحويل دانه روغني كلزا به شركت توسعه كشت دانه‌هاي روغني كه تا سال گذشته مباشرت خريد اين محصولات را برعهده داشت، ياد كرد و افزود: اين شركت بابت تحويل دانه روغني كلزا از كشاورزان هنوز به آنان بدهكار است.

 

شم آبادي ادامه داد: اين در حالي است كه سازمان تعاون روستايي امسال براي نخستين بار مباشرت خريد دانه‌هاي روغني را برعهده گرفته و بهاي خريد تضميني نزديك به ‪۳۰۰هزار تن دانه روغني كلزا را در كمتر از يك هفته پس از تحويل محصول به كشاورزان ، پرداخت كرده است.

 

معاون وزير جهادكشاورزي اظهار داشت: اين سازمان ازابتداي سال جاري تا كنون به خريد محصولاتي نظير دانه‌هاي روغني كلزا، گلبرگ و آفتابگردان، برگ سبز چاي، جو و پنبه به ارزش حدود يك تريليون و ‪۶۰۰ميليارد ريال اقدام و بهاي خريد اين محصولات را در كمتر از يك هفته به كشاورزان ، پرداخت كرده است.

 

وي با بيان آنكه در زمان حاضر زمان پرداخت بهاي محصول كشاورزان با فعال كردن سامانه "مهر" بانك كشاورزي و سامانه "جام" بانك ملت به يك تا پنج روز كاهش يافته است، تصريح كرد: اين اقدام، تحول و انقلاب بزرگي در بخش كشاورزي ايجاد و كشاورزان را به تداوم فعاليت در اين بخش ، اميدوار كرده است.

 

شم آبادي سپس از خريد نقدي بيش از ‪۱۱/۳ميليون تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان كه با همكاري وزارتخانه‌هاي بازرگاني و جهاد كشاورزي در سال جاري صورت گرفت، به عنوان اقدامي درخشان و چشمگير در كارنامه دولت نهم ياد كرد و افزود: با وجود اين موفقيتها، وزارت جهاد كشاورزي رويكرد خريد توافقي را براي حمايت هرچه بيشتر از كشاورزان در پيش گرفته است.

 

به‌گفته وي، خريد توافقي محصولات افزون بر آنكه سود بيشتري نصيب كشاورز مي‌كند، بلكه عرصه را براي فعاليت دلالان و واسطه‌ها در اين بخش محدود كرده و عزت و منزلت بيشتري به كشاورزان مي‌بخشد.

 

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي، خريد توافقي زعفران را كه براي نخستين بار در سال گذشته و در ماههاي نخست فعاليت دولت نهم صورت گرفت، از برنامه‌هاي موفق وزارت جهادكشاورزي عنوان كرد و گفت:اين اقدام سبب شد قيمت هر كيلوگرم زعفران كه در سالهاي گذشته از چهار ميليون ريال به كمتر از ‪۲ ميليون ريال در سال ‪۸۳كاهش يافته بود ، به بيش از سه ميليون و ‪۲۰۰هزار ريال در سال ‪،۸۴افزايش يابد. ضمن آنكه پايه قيمت خريد توافقي اين محصول نيز در سال جاري سه ميليون و ‪۹۰۰هزار ريال تعيين شده است.

 

وي اظهار داشت: با اقدام صورت گرفته، افزون برحفظ ارزش زعفران به عنوان محصول منحصر به فرد ايران در بازارهاي جهاني، ارزش محصول يادشده نيز در اين بازارها ‪۲۰تا ‪۲۵درصد افزايش يافته است.

 

معاون وزير جهادكشاورزي سپس خريد برگ سبز چاي براي نخستين بار توسط سازمان مركزي تعاون روستايي را از ديگر اقدامهاي موفق دولت نهم در بخش كشاورزي در سال ‪۸۴عنوان كرد و افزود: يكي از چماقهايي كه در سالهاي گذشته بر سر چاي ايراني زده مي‌شد ، چاي سنواتي موجود در انبارها بود كه حجم آن تا سال ‪۸۳به ‪۲۳۰هزار تن رسيده بود.

 

به‌گفته وي، با اقدام موفق وزارت جهاد كشاورزي در سال گذشته، حتي يك كيلوگرم از محصول توليدي به موجودي انبارها افزوده نشد، ضمن آنكه حدود شش هزار تا هفت هزار تن از ‪۱۹/۵هزار تن چاي خريداري شده توسط سازمان تعاون روستايي نيز به خارج از كشور ، صادر شد.

 

شم‌آبادي در ادامه با بيان آنكه در سال گذشته حدود شش هزار تا هفت هزار تن خرماي توليدي سال ‪۸۳و پيش از آن در انبارها مانده و فاسد شده بود، گفت: با اقدام وزارت جهادكشاورزي در خصوص خريد توافقي اين محصول، از ‪۴۰ هزارتن خرماي خريداري شده‌در سال گذشته، بخش عمده‌اي از آن به خارج از كشور صادر شد.

 

وي افزود: اين اقدام، بازار خريد و فروش خرما را در كشور رونق بخشيد .

 

به گونه‌اي كه از آغاز خريد خرما در سال جاري، كشاورزان به‌دليل قيمت مناسب اين محصول در بازار رغبتي براي تحويل آن به سازمان تعاون روستايي ندارند.

 

اين مقام مسئول در وزارت جهادكشاورزي تصريح كرد: تجربه موفق وزارت جهاد كشاورزي در خريد توافقي محصولات كشاورزي سبب شده است اين وزارتخانه موضوع خريد توافقي را همزمان با خريد تضميني برخي محصولات مورد توجه قرار دهد.

 

ضمن آنكه خريد توافقي، منافع بيشتري براي كشاورزان دارد.

 

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي سپس در پاسخ به اين سوال خبرنگار ايرنا كه با وجود موفقيتهاي حاصله در بخش كشاورزي، چه عامل يا عواملي سبب طرح موضوع استيضاح وزير جهاد كشاورزي توسط برخي از نمايندگان مجلس شده است،اظهار داشت:اين اقدام ياناشي از اطلاع رساني پايين وزارت جهاد كشاورزي است يا آنكه نمايندگان مجلس كمتر در جريان پيشرفتهاي بخش كشاورزي قرار گرفته‌اند.

 

به‌گفته وي، در صورتي كه اطلاع‌رساني مناسبي توسط وزارت جهاد كشاورزي صورت مي‌گرفت و نمايندگان نيز به شيوه مناسبتري در جريان فعاليتها و دستاوردهاي اين وزارتخانه قرار مي‌گرفتند، ديدگاه بسياري از استيضاح‌كنندگان تغيير مي‌يافت.

 

شم آبادي در عين حال، استيضاح را حق نمايندگان مجلس و آن را فرصتي براي ارايه مناسب گزارش پيشرفتها و دستاوردهاي بخش كشاورزي به نمايندگان مجلس و مردم دانست.

 

معاون وزارت جهادكشاورزي در پايان تصريح كرد: اگر چه بخش كشاورزي در ماههاي اخير به پيشرفتهاي خوبي رسيده است، اما بايد گفت كه آثار فعاليتها و برنامه‌ريزيها از اين پس با شتاب و سرعت بيشتري نمايان خواهد شد.
1385/07/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal