اقدامات وزارت جهاد كشاورزي براي كاهش قيمت مرغ و گوشت

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي گفت: توزيع گوشت مرغ كيلويي دو هزار و 50 و گوشت منجمد مخلوط 5 هزار تومان به صورت نامحدود از 20 تيرماه براي مصرف كننده آغاز شده است.

به گزارش فارس،دكتر محمدحسين انصاري‌فرد سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي در جمع خبرنگاران افزود: باتوجه به اينكه به علت مسافرت‌هاي تابستاني، جشن‌ها و عروسيها و نزديك شدن به ماه مبارك رمضان مصرف گوشت در جامعه افزايش پيدا مي‌كند از 20 تيرماه عرضه نامحدود گوشت ارزان مرغ و گوشت منجمد شروع شده است. انصاري‌فرد افزود: ذخاير وزارت جهاد كشاورزي از مرغ و گوشت منجمد بسيار بيشتر از مازاد مصرف در اين ايام است و علاوه بر 120 هزار تن مصرف ماهانه گوشت مرغ بيش از 30 تا 40 هزار تن گوشت مرغ منجمد براي مردم عرضه مي‌شود.

وي در مورد سهم 20 تا 30 درصدي كشاورزان از قيمت نهايي فروش محصول گفت: سهم كشاورزان گاهي به 20 درصد مي‌رسد، اما هميشه اين گونه نيست و بايد تشكل‌هاي بخش كشاورزي بازار را در دست داشته باشند، اما مشكلي اين است كه برخي از تشكل‌هاي كشاورزي واقعي نيستند و دنبال مسائل خود هستند.

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي افزود: اگر تشكل مرغداران واقعي باشند كشتارگاه ها به آنها اجحاف نمي‌كند، همچنين علت بعدي ضعيف بودن حلقه‌هاي توليد تا مصرف است و اگر تشكل‌ها قوي باشند، در مواقعي كه محصول بيش از مصرف توليد شود يا صادرات انجام مي‌شود يا جذب صنايع تبديلي و فراوري مي‌شود. انصاري فرد يكي از ابزارهاي وزارت جهاد كشاورزي را الگوي كشت دانست و گفت: در حالي كه همه مسئوليت ها و پاسخگوي بخش كشاورزي در وزارت جهاد قرار دارد، اما اختيارات متناسب با آن داده نشده است. وي گفت: به عنوان مثال درتسهيلات بانكي صنايع كشاورزي و اب به عنوان مهمترين منابع توليد اختيار با وزارت جهاد كشاورزي است.

وي در پاسخ به اين پرشس كه چرا در شرايط در انبار ماندن برنج داخلي، تبليغ برنج خارجي در صدا و سيما افزايش يافته، افزود: تبليغات برنج خارجي كه در صدا و سيما انجام مي شود، در اختيار ما نيست و خود صدا و سيما براي درآمد و آگهي سياستگذاري خاصي دارد و همان گونه كه ساير كالاها را تبليغ مي‌كند به تبليغ برنج خارجي نيز مي پردازد.

انصاري فرد در مورد واسطه‌هاي بخش كشاورزي گفت: واسطه‌گري از اساس مردود نيست، اما سود بردن بايد معقول باشد و واسطه ها ممكن است از چارچوب قانون خارج شوند كه در اين زمينه وزارت بازرگاني مسئول نظارت بر آنهاست و سيستم كدگذاري كالا و عرضه مستقيم بر عهده آن وزارتخانه است.

وي با بيان اينكه همه اختيارات در دست وزارت جهاد كشاورزي نيست، گفت: براي عرضه مستقيم كالا يك وقت مي‌‌خواستيم در معابر عمومي كانتينر عرضه مستقيم بگذاريم كه شهرداري اجازه اين كار را نمي‌داد.

انصاري فرد افزود: در حالي كه در گذشته هيچ برنامه راهبردي در بخش كشاورزي وجود نداشت، اكنون 85 برنامه راهبردي محصولي در اين زمينه وجود دارد و از طرح افزايش بهره‌وري بخش كشاورزي استقبال مي‌كنيم. سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي در مورد وابستگي صنعت مرغ كشور به خارج و نبود واحدهاي پرورش مرغ لاين در كشور گفت: براي ايجاد مرغ لاين در بخش مرغ تخم گذار و همچنين مرغ گوشتي استقبال مي‌كنيم و خواهان انجام سرمايه گذاري توسط بخش خصوصي هستيم، اما اين مسئله به گونه اي نيست كه در كوتاه مدت انجام شود. انصاري فرد با اشاره به اينكه دفتر فائو كشاورزي ايران را براي كشورهاي منطقه پيشرو مي‌داند، گفت: ضعف كشاورزي ما انتقال يافته‌هاي تحقيقاتي به مزرعه است كه در اين زمينه بايد بخش خصوصي فعال شود. سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه 4.5 ميليون هكتار اراضي كشور به كشت گندم و جو ديم اختصاص دارد،‌ گفت: سال گذشته بر اثر خشكسالي 80 درصد اين محصولات آسيب ديده است و دو استان فارس و خوزستان كه قرار بود 2.5 ميليون تن گندم توليد كند، با افت 1.3 ميليون تن گندم مواجه شده است. انصاري فرد گفت: 5 استان در سال جاري در توليدگندم از سال گذشته بيشتر توليد كردند. سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه طرح كشاورزي 800 هزار هكتاري سفر مقام معظم رهبري در زير دست سد كرخه و دشت عباس در استان خوزستان بعد از سالها به علت كمبود نقدينگي پيشرفتي نداشته، گفت: يكي از مشكلات مهم بخش كشاورزي كمبود نقدينگي‌ است كه تأمين آن در اختيار بخش كشاورزي نيست.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/05/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal