كشت آزمايشي كاكتوس‌هاي بدون خار براي تامين علوفه دام

كشت  آزمايشي كاكتوس‌هاي بدون خار به منظور بررسي سازگاري و باهدف توليد علوفه دام در مناطق گرم و خشك كشور صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس محمد مهدي كابلي مديركل دفتر محصولات علوفه‌اي و ذرت دانه‌اي، ضمن بيان اين مطلب افزود: ما به دنبال تنوع در محصولات علوفه‌اي هستيم و با توجه به شرايط اقليمي و محدوديت منابع آب در برخي مناطق و مراتع كشور، كاكتوس‌هاي بدون خار مي‌توانند علوفه خوبي در اين مناطق توليد كنند.

وي با اشاره به اين كه در سال جاري، شش گونه كاكتوس بدون خار علوفه‌اي و ميوه‌اي در استان‌هاي ايلام، خوزستان و بوشهر در شرايط قرنطينه‌اي به صورت آزمايشي كشت شده است، گفت: پس از اطمينان از سازگاري كاكتوس‌ها در مناطق گرم و خشك كشور، كشت بافت به منظور تكثير آنها پس از اخذ مجوز از سازمان حفظ نباتات آغاز خواهد شد.

مهندس كابلي اظهار داشت: ژرم پلاسم اين نوع كاكتوس‌ها از كشور تونس وارد ايران شده و  زيرنظر كارشناس تونسي موسسه ايكاردا، تحت كشت آزمايشي قرار گرفته است.

وي خاطر نشان كرد: دو سال گذشته نيز يك گونه كاكتوس علوفه‌اي بدون خار در سطح يك هزار متر مربع و تحت چند رژيم بدون آبياري، هفته‌اي يكبار، دو هفته يكبار و سه هفته يكبار آبياري در منطقه قصرشيرين و بوشهر كشت آزمايشي شد و تحقيقات نشان داد در مناطق غرب كشور، استعداد كشت اين نوع كاكتوس‌ها وجود دارد.

مديركل دفتر محصولات علوفه‌اي و ذرت دانه‌اي ادامه داد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در چند سال آينده تا 400 هكتار از اراضي كشاورزي در استان‌هاي كرمانشاه، بوشهر، ايلام، خوزستان و ساير مناطق مستعد كشور به منظور تامين خوراك دام، زيركشت كاكتوس‌هاي علوفه‌اي و ميوه‌اي خواهد رفت.

كابلي در مورد عملكرد اين گياه گفت: در صورتي كه ميزان بارندگي 200 تا 600 ميلي متر باشد اين نوع كاكتوس‌ها 20 تا 100 تن در هكتار علوفه تر، توليد مي‌كنند.

وي افزود: كاكتوس‌هاي بدون خار از جمله داراي 85 درصد آب، 5/1 تا 2 درصد پروتئين، حدود 5/1 درصد چربي و 6/8 درصد فيبر هستند.

گفتني است كاكتوس‌هاي بدون خار با بيش از 4 ميليون هكتار سطح زيركشت از جمله مهمترين منابع مورد استفاده خوراك دام و انسان در مناطق گرم و خشك دنيا است و مكزيك با 3 ميليون هكتار، تونس 650 هزار هكتار و ايتاليا و آفريقاي جنوبي به ترتيب 70 و 30 هزار هكتار؛ بالاترين سطوح زيركشت اين گياه را دارند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/11/01
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal