۵۳ هزار هکتار از اراضی استان مرکزی تحت پوشش سیستم‌های نوین آبیاری قرار گرفته است
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: تاکنون ۵۳ هزار هکتار از اراضی آبی استان مرکزی تحت پوشش سیستم‌های نوین آبیاری قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان مرکزی، اکبر خسروی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز حدود یک هزار هکتار از اراضی آبی استان مرکزی به سیستم نوین آبیاری مجهز شده‌اند.
وی با اشاره به اراضی زیر کشت آبی استان مرکزی گفت: در حال حاضر استان مرکزی ۳۵۰ هزار هکتار اراضی آبی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار قابلیت اجرای سیستم آبیاری تحت فشار و سیستم‌های نوین آبیاری را دارد.
خسروی با اشاره به مزایای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین خاطرنشان کرد: کمک به اقتصاد کشاورزی، عملکرد و بازدهی بهتر و سهولت در سم‌پاشی و کوددهی و همچنین برداشت محصول از مزایای اجرای این سیستم‌هاست.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: از میان سیستم‌های آبیاری نوین، در حال حاضر سیستم آبیاری قطره‌ای و موضعی مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی است و به‌ علت بهره‌وری بیشتر از این سیستم‌ها نظر بر این است که در کشت‌های زراعی مانند ذرت، گندم، سیب‌زمینی و چغندرقند از این روش‌های آبیاری استفاده شود.
وی اضافه کرد: به طور متوسط صرفه‌جویی آب در سیستم‌های آبیاری تحت فشار حدود چهار هزار و ۸۰۰ متر مکعب به ازای هر هکتار است که طی بررسی‌ها مشخص شده با بهره‌گیری از این روش‌های آبیاری، سالانه ۲۵۴ میلیون متر مکعب در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه‌جویی می‌شود.
این مسوول ادامه داد: با توجه به خشکسالی و کمبود بارش در سال‌های اخیر، امیدواریم با تزریق یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای گسترش سیستم آبیاری نوین در سال پیش رو در استان مرکزی، گامی در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب برداشته شده و همه شهرستان‌های استان به تناسب از این مزیت بهره‌مند شوند.
خسروی با اشاره به این که سیستم‌های نوین آبیاری انواع مختلفی دارند، تصریح کرد: در سیستم‌های آبیاری بارانی مرکزی و کلاسیک، راندمان آبیاری مفید ۷۵ درصد و در سیستم‌های موضعی قطره‌ای راندمان بالای ۹۵ درصد است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود هشت هزار هکتار طرح مطالعه شده در استان داریم و برای اجرای آبیاری نوین در این اراضی آماده هستیم.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: در سال جاری به ازای هر هکتار آبیاری قطره‌ای و موضعی هفت میلیون، سنتی شش میلیون و کلاسیک پنج میلیون تسهیلات به کشاورزان اعطا می‌شود و در صورتی که کشاورزان خرده‌پا و دارای اراضی مشاعی به طور داوطلبانه برای اجرای آبیاری موضعی و مرکزی درخواست دهند، ۸۵ درصد هزینه‌های آنها توسط جهاد کشاورزی پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به کاهش سفره‌های آبی زیرزمینی یادآور شد: برای مقابله با تبعات ناشی از خشکسالی و کمبود آب در استان، اجرای طرح‌های آبیاری نوین برای تعادل‌بخشی مصرف آب بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد.
1394/09/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal