تجهیز 49 هزار هکتار اراضی کشاورزی آذربایجان ‌غربی به سیستم‌های نوین آبیاری
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، از تجهیز 49 هزار و 210 هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی، فیض‌ا... شمس گفت: هشت هزار و ۶۱۵ هکتار از مجموع اراضی تجهیز شده به سیستم‌های نوین آبیاری قطره‌ای و بارانی در سطح استان به‌ صورت تجمیعی و خرده‌مالکی در سال جاری انجام شده است.
وی با اشاره به اعتبارات ملی آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: هم‌اکنون اعتبارات ملی سازمان در قالب هشت طرح با اعتبار 678 میلیارد ریال در سطح 30 هزار و 812 هکتار در حال اجرا بوده و تاکنون مبلغ 139 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.
مدیر آب و خاک و امور مهندسی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، با بیان عناوین طرح‌های مصوب ملی آب و خاک در سال 94 تصریح کرد: امسال توسعه سیستم‌های نوین آبیاری قطره‌ای و بارانی با اعتبار مصوب 448 میلیارد و تخصیص 35 میلیارد ریال برای اجرای هشت هزار و 615 هکتار در سطح استان به‌ صورت تجمیعی و خرده‌مالکی انجام شده است.
وی با اشاره به پروژه‌های ملی آب و خاک استان افزود: در این رابطه عملیات آب و خاک در عرصه تعاونی‌های تولید و تشکل‌ها با اعتبار مصوب 10 میلیارد ریال و تخصیص دریافتی 530 میلیون ریال در اوچ‌تپه میاندوآب اجرا می‌شود.
شمس خاطرنشان کرد: کل اراضی اوچ‌تپه میاندوآب 2000 هکتار بوده که از سال 1390 به‌ صورت آزمایشی در 160 هکتار از این اراضی این عملیات آغاز شده و هم‌اکنون نیز سیستم آبیاری کم‌فشار در حال اجرا بوده و کل پیشرفت فیزیکی آن نیز 35 درصد است.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون تجهیز و نوسازی اراضی در زیر سدهای مخزنی و بندهای انحرافی مستقل با اعتبار هشت هزار میلیون ریال با تخصیص دو هزار میلیون ریال از این اعتبار، در سطح 170 هکتار شبکه زهکشی در دشت زنگنه پلدشت اجرا می‌شود.
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان، از کمک‌های فنی و اعتباری برای نوسازی و بازسازی قنوات با اعتبار مصوب یک هزار و 500 میلیون ریال خبر داد و گفت: در این رابطه 750 میلیون ریال اعتبار برای هشت رشته قنات تخصیص یافت.
شمس با اشاره به این که امسال اعتبارات بخش آب و خاک سازمان از محل اعتبارات عمرانی استانی و ملی وزارت، احیای دریاچه ارومیه و صندوق توسعه ملی تامین شده است، اظهار کرد: در 9 ماهه امسال از محل اعتبارات استانی معادل 232 میلیارد ریال برای اجرای 164 پروژه عمرانی و از محل اعتبارات ملی معادل 678 میلیارد ریال برای اجرای هشت طرح ابلاغ شده است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: امسال اعتبارات مصوب احیای دریاچه ارومیه دو هزار و 366 میلیارد ریال و اعتبار تخصیص یافته صندوق توسعه ملی مبلغ 280 میلیارد ریال بوده است.
این مسوول، با اشاره به اعتبارات مصوب و تخصیص 9 ماهه امسال پروژه‌های مدیریت آب و خاک استان تصریح کرد: امسال شاهد اعتبارات مصوب استانی به مبلغ 232 میلیارد ریال و تخصیص 26 میلیارد ریالی برای اجرای 164 پروژه و نیز اعتبارات مصوب ملی سازمان به مبلغ 678 میلیارد ریال با تخصیص 139 میلیارد ریال برای اجرای هشت طرح بوده‌ایم.
شمس بیان کرد: امسال از اعتبارات مصوب احیای دریاچه ارومیه مبلغ دو هزار و 366  میلیارد ریال با تخصیص 710 میلیارد ریال برای اجرای چهار طرح و اعتبارات صندوق توسعه ملی با تخصیص 280 میلیارد ریال برای اجرای 9 طرح تا کنون هزینه شده است و کل اعتبار مصوب در مجموع سه هزار و 556 میلیارد ریال بوده که تا کنون یک هزار و 155 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.
وی تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های فوق‌الذکر به‌ شرط تخصیص 100 درصد اعتبارات مصوب معادل 110 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود که معادل ریالی آن مبلغ 176 میلیارد ریال اعتبارات استانی یا تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بوده است.
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان ادامه داد: اعتبارات استانی در 9 ماهه امسال در قالب دو برنامه ساماندهی اراضی کشاورزی و برنامه تامین و انتقال آب برای اجرای 164 پروژه عمرانی به تفکیک 142 پروژه جدید و 22 پروژه نیمه تمام مبادله موافقت‌نامه شده و در 9 ماهه امسال مبلغ 26 هزار میلیون ریال تخصیص داده شده است.
وی اضافه کرد: تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، مطالعه و اجرای سیستم های آبیاری بارانی و قطره‌ای، مطالعه و اجرای انتقال آب با لوله، مطالعه و اجرای احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی از مهمترین اقدامات در دست اجرای سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و رهاسازی آب مازاد بر مصرف به دریاچه ارومیه است.1394/11/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal