امسال بيش از 3 ميليون تن محصولات باغي فرآوري مي‌شود

معاون صنايع و امور زيربنايي وزارت جهاد كشاورزي گفت: طبق برنامه قرار است امسال 3 ميليون و 300 هزارتن محصولات باغي در كشور فرآوري شود كه اين رقم در مقايسه با سال گذشته 500 هزارتن بيشتر است.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي دكتر فريد اجلالي در كارگاه آموزشي اصول نگهداري محصولات كشاورزي افزود: براساس آمارها سال گذشته حدود 100 ميليون تن محصول كشاورزي در كشور توليد شد كه نسبت به سال ماقبل به طور متوسط از 6 درصد رشد برخوردار بوده است. وي اظهار داشت: محصولات كشاورزي فرآوري شده مازاد بر نياز داخلي به ديگر كشورها از جمله افغانستان، عراق و كشورهاي حاشيه خليج فارس صادر مي‌شود.

وي گفت: براي كاهش ضايعات و افزايش كيفيت محصولات كشاورزي بايد از مرحله كاشت، داشت و برداشت تا عرضه محصول به بازار از روشهاي صحيح و اصولي بهره گرفت.

دكتر اجلالي افزود: اكنون قرار است با ايجاد انبارهاي جديد در كنار محل‌هاي توليد و مصرف زمينه كاهش ضايعات محصولات كشاورزي فراهم شود.

به گفته وي طي سه سال اخير حدود يكهزار و 400 واحد توليدي، فرآوري و بسته‌بندي گوشت، سوسيس، كالباس و سردخانه و انبار ايجاد شده است كه نقش بسزايي در توسعه اقتصادي بخش كشاورزي داشته است.

وي با اشاره به اينكه صنايع تبديلي بزرگ بايد با كلان نگري و كارشناسي لازم در نقاط خاصي راه‌اندازي شود اظهار داشت: اين در حالي است كه ايجاد صنايع كوچك تبديلي در روستاها نه تنها موجب رونق كشاورزي و اقتصادي كشور مي‌شود، بلكه در واقع يك حركت عدالت محور نيز به شمار مي‌رود.

گفتني است كارگاه آموزشي اصول نگهداري محصولات كشاورزي با هدف ارتقاء و توسعه دانش فني مربوط به مسائل پس از برداشت محصولات كشاورزي، ارتقاء كيفي محصولات توليدي وكاهش ضايعات، ارائه تكنولوژيهاي نوين نگهداري محصولات كشاورزي و كمك به تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه برگزار شد.اداره كلروابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir

pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

1387/03/13
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal