توسعه پرورش ماهي تيلاپيا در 6 استان كشور در سال آينده

 رييس موسسه تحقيقات علمي شيلات ايران گفت: سال آينده توليد ماهي تيلاپيا كه متحمل شوري و كم آبي است در 6 استان كشور توسعه مي يابد.

عباسعلي مطلبي در گفت و گو با ايرنا افزود: درسال جاري كارهاي مطالعاتي توليد ماهي گونه تيلاپيا در استان هاي تهران، البرز، سمنان، خوزستان، كرمان و مركزي در حال انجام است و اين مطالعات در استان تهران به اتمام رسيده و در استان سمنان نيز در حال نهايي شدن است.

وي اظهار كرد: هم اكنون با وجود آمادگي موسسه تحقيقات علمي شيلات ايران و همكاري بخش هاي دولتي و خصوصي،توسعه آبزي پروري ماهي تيلاپيا در استان هاي مذكور در سال آينده انجام مي شود.

اين مقام مسوول تصريح كرد: پس از اجراي اين طرح در 6 استان كشور به دنبال تعميم آن در ساير استان هايي كه امكان توليد و توسعه اين گونه ماهي را داشته باشند، هستيم.

به گفته ي مطلبي، در حال حاضر با وجود خشكسالي و كم آبي در كشور، موسسه تحقيقات علمي شيلات كشور در تلاش است بهره برداران از گونه هاي آبزيان مقاوم به شوري ناشي از كم آبي استفاده كنند.

وي گونه تيلاپيا و كفال خاكستري رااز گزينه هاي مقاوم به شرايط كم آبي و شورآبي عنوان كرد و گفت: در راستاي افزايش راندمان توليد در شرايط خشكسالي، گونه تيلاپيا و كفال خاكستري از شرايط زيست محيطي خاصي برخوردار است، به طوري كه هم اكنون اين ماهي به صورت انبوه توسط مردم در استان يزد توليد مي شود.

وي ادامه داد: براي نخستين بار در كشور ماهي تيلاپيا در استخرهاي خاكي استان يزد به ميزان 20 تن در هكتار برداشت شد.

به گفته ي وي، به دليل محدوديت توليد ماهي تيلاپيا، فعاليت هاي فرآوري و بسته بندي اين گونه در استان يزد انجام و براي مصرف به ساير استان هاي كشور ارسال مي شود.

رييس موسسه تحقيقات شيلات تصريح كرد: با توجه به تغيير شرايط اقليم و افزايش شوري آب، پرورش ماهي تيلاپيا علاوه بر افزايش راندمان توليد بر مديريت آب نيز موثر است، چرا كه طبق تحقيقات اين موسسه، ماهي تيلاپيا را مي توان بدون تعويض آب و با سيستم بازگردش آب به مدت پنج سال توليد كرد.

رييس موسسه تحقيقات علمي شيلات افزود: امسال بحث مطالعات و تحقيقات ماهي كفال خاكستري به اتمام رسيده و به صنعت آبزي پروري كشور معرفي شده است تا بتوانند با تكثير، پرورش و رهاسازي در استخرهاي پرورشي اين گونه را نيز در شرايط گونه هايي قرار دهند كه نسبت به شرايط كم آبي و شورآبي مقاوم است.

وي با اشاره به توليد اين ماهي در آب لب شور گفت: به طور عمده اين گونه ماهي در استان هاي شمالي و برخي استان هاي جنوبي كشور قابل توليد و پرورش است.

 

1391/11/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal