همكاري ايران و صربستان در امور كشاورزي

"مرتضي ميرحيدري" سفير ايران در صربستان روز سه شنبه در دانشكده كشاورزي دانشگاه بلگراد وضعيت كشاورزي در ايران را براي اساتيد و دانشجويان اين مركز علمي تشريح كرد.

وي در اين سخنراني كه‌در آن بيش از يكصد دانشجو حضورداشتند ابعاد مختلف كشاورزي ايران از جمله ارتقا بهره وري در واحد سطح كشت و تبديل شدن كشور از يك واردكننده به صادركننده اقلامي همچون گندم را برشمرد.

وي خاطرنشان ساخت تا سال ‪۲۰۰۵ايران سه ميليون وپانصدهزار تن گندم وارد مي‌كرد اما هم اكنون به رغم رشد جمعيت، ايران يك ميليون تن صادرات گندم دارد.

ميرحيدري افزود افزايش محصولات به دليل توسعه سطح زيركشت نبوده بلكه بهره‌وري افزايش يافته و اين امر در شرايطي تحقق يافته كه كشور در معرض تحريم‌هاي مختلف بوده اما با تكيه بر دانش بومي توانسته به اين موفقيت نائل آيد.

وي در اين زمينه به اصلاح نژاد در بذر محصولات مختلف در ايران اشاره كرد كه سبب بالارفتن توليد در واحد سطح در بخش‌هاي زراعي تحت آبياري و نيز كشت ديم شده است.

وي گفت در حال حاضر توليد گندم در ايران به حدود هفت تن در هكتار رسيده اما بايد براي رسيدن به سودآوري مناسب براي كشاورزان با برنامه ريزي به رقم ‪۹تن در هكتار برسد. سفير ايران گفت با توجه به كمبود آب در كشور كارهاي بزرگي در بخش كشاورزي ايران صورت گرفته است.

ميرحيدري گفت ايران تاسال ‪۱۹۸۷واردكننده گوشت بود اما از آن زمان كه جمعيت كشور حدود سي و پنج ميليون نفر بوده تاكنون كه كشور جمعيتي بالغ بر ‪۷۲ميليون نفر دارد با توسعه توليد اين محصول درحال حاضر ايران از گوشت وارداتي بي‌نياز شده است.

سفير ايران با اشاره به هزينه بربودن بخش كشاورزي گفت دولت در اين بخش كمك كار توليدكنندگان محصولات كشاورزي است از جمله آنكه بخشي از محصولات آنان را به صورت تضميني و با قيمت خوب مي‌خرد و همچنين وام‌هاي با بهره اندك در اختيار آنان قرار مي‌دهد و بخش بزرگي از خدمات آبرساني به مزارع را دولت بدون هزينه براي كشاورزان عهده دار شده است.

ميرحيدري همچنين به كمك‌هاي دولت براي جبران خسارات وارده به محصولات در طول فصل‌هاي مختلف ناشي از حوادث طبيعي و آفات اشاره كرد.

وي حركت ايران به سمت خودكفايي در كشاورزي را يكي از مولفه‌هاي مهم در تحقق شعار استقلال در انقلاب اسلامي ايران توصيف كرد.

سفير ايران با يادآوري اين نكته كه درحال حاضر كشاورزان هريك حداقل ده هكتار زمين در اختيار دارند گفت براي بهبود كيفيت اموري چون سم پاشي و خدمات رساني طرح تجميع زمين‌هاي كشاورزي براي ايجاد واحدهاي حداقل پنجاه هكتاري در دست اجراست كه به تازگي آغاز شده است. در پايان سخنراني سفير ايران در بلگراد جلسه پرسش و پاسخ برگزارشد.

پيش از اين سخنراني در ملاقات بين سفير ايران و پرفسور "نبويشا راليويچ" رييس دانشكده كشاورزي "زمون" وابسته به دانشگاه بلگراد طرفين درخصوص زمينه‌هاي همكاري آتي از جمله تبادل استاد و دانشجو و انجام طرح هاي تحقيقاتي متقابل گفتگو و تبادل نظر شد. در اين جلسه رييس دانشكده و برخي از ديگر اساتيد حاضر در جلسه خواهان همكاري با دانشگاه‌هاي ايران درزمينه كشاورزي شدند.

سفير ايران در اين جلسه يادآور شد كه ايران دو قرارداد در زمينه همكاري با صربستان در امور كشاورزي از جمله تحقيق درخصوص بذر ذرت منعقد كرده است. ميرحيدري در اين جلسه ابراز اطمينان نمود كه همكاريهاي مورد گفتگو با مسئولين اين دانشكده پيگيري خواهد شد


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/12/08
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal