تولید 4.3 میلیون تن مرکبات و ممنوعیت واردات میوه به کشور

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهادکشاورزی گفت: واردات هر نوع میوه همچنان ممنوع است و از واردات هر نوع میوه به کشور جلوگیری خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، ابوالقاسم حسن پور در حاشیه بازدید خبرنگاران اعزامی از تهران از باغات مرکبات استان مازندران، تولید مرکبات سال جاری کشور را بیش از 4 میلیون و 300 هزار تن ذکر کرد و افزود: وزارت جهادکشاورزی از تولیدکنندگان محصولات باغی حمایت می کند زیرا ارزش زیادی برای این نوع محصولات قایل است.

وی اظهار داشت: سال گذشته فشار زیادی در خصوص واردات مرکبات داشته ایم به طوری که طی نامه ای یکی از تجار خواستار واردات 200 هزار تن پرتقال شده بود که اگر چنین وارداتی انجام می شد، بدین معنا بود که هر ایرانی باید 2.5 کیلوگرم پرتقال مصرف می کرد و این امر می توانست تولیدات داخل را با مخاطره مواجه سازد.

به گفته وی، کسانی که به واردات فکر می کنند تنها به منافع خود می اندیشند اما حمایت از تولیدکننده داخلی در نهایت به نفع تولید داخل خواهد بود.

وی اضافه کرد: واردات میوه در صورت اعمال نظارت و عدم نظارت ممکن است محیط زیست و تولید داخل را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که سال 87 با واردات رسمی پرتقال مصری به ایران مگس آفریقایی انجیر از بندرعباس وارد کشور شد و با ورود این آفت به استهبان 4هزار تن انجیر معادل 20 درصد انجیر این منطقه در سال 92 از بین رفت.

وی با بیان آنکه این آفت میزبان حداقل 74 محصول کشاورزی از جمله هلو، زردآلو، پرتقال، انار، نارنگی و انجیر است، افزود: خوشبختانه سازمان حفظ نباتات کشور خیلی سریع وارد عمل شد و از شیوع این آفت جلوگیری کرد تا خسارات کمتری به این بخش وارد شود.

وی خطرات ناشی از واردات رسمی و غیرقانونی میوه را واردات آفات خطرناک، باقی سموم موجود در محصول، خروج ارز از کشور، از بین بردن اشتغال و مسایل زیست محیطی برشمرد و افزود: طبق قانون در واردات پیله وری نیز قوانینی خاص وجود دارد به طوری که باید در واردات پیله وری محصول حداکثر بین 50 تا 70 کیلومتری به مصرف برسد.

وی اضافه کرد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه کشور واردات هرگونه نهاده کشاورزی باید با هماهنگی وزارت جهادکشاروزی صورت گیرد، زیرا اعمال قرنطینه نباتی الزامی است، هرچند در گذشته نیز قرنطینه نباتی انجام می شد اما این اقدام اکنون باید بیش از گذشته مورد تاکید و توجه قرار گیرد.


1394/05/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal