36 پروژه فنی، عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان مرکزی در دهه فجر افتتاح می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، از افتتاح و بهره‌برداری 36 پروژه فنی، عمرانی و تولیدی در بخش کشاورزی استان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان مرکزی، علی بابایی، با بیان این که این پروژه‌ها در حوزه‌های دام و طیور، صنایع تبدیلی و گلخانه‌ای اجرا می‌شود، اظهار داشت: کل سرمایه‌گذاری برای این پروژه‌ها 133 میلیارد ریال است که 19 درصد آن از محل اعتبارات دولتی، 37.5 درصد تسهیلات بانکی و 43.5 درصد آن از آورده شخصی مدیران تأمین شده است.
وی با اشاره به این که با افتتاح این پروژه‌ها در مجموع 457 شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود، عنوان کرد: تعداد 487 نفر از خانوارهای روستایی در 30 روستای استان از این پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند.
بابایی خاطرنشان کرد: از این تعداد پروژه، 22 طرح مربوط به پروژه‌های آب و خاک شامل انتقال آب با لوله، بهسازی کانال‌های انتقال آب، توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و مرمت و احیای قنوات است که با اجرای آنها به میزان یک هزار و 480 متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.
وی اضافه کرد: حجم فعالیت‌هایی که صورت خواهد گرفت در زمینه انتقال آب با لوله دو هزار و 600 متر، احداث کانال‌های آبیاری حدود 7 کیلومتر، در زمینه توسعه سیستم‌های نوین آبیاری 337 هکتار و احیای و مرمت قنوات 2 مورد است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان این که تاکنون حدود 54 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی در سطح استان تحت سیستم‌های نوین آبیاری قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: در مجموع 160 هزار هکتار از اراضی استان مستعد برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری هستند که طی 10 سال به ویژه 3 سال اخیر 54 هکتار از این اراضی مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری شده‌اند و 106 هزار هکتار باقی مانده که در صورت تأمین اعتبارات طی سال‌های آتی مجهز به این سیستم خواهند شد.
این مقام مسوول با اشاره به این که استان مرکزی جزو استان‌های پیش رو در حوزه صنایع تبدیلی است و همزمان با دهه فجر در این زمینه 2 واحد تولیدی به بهره‌برداری می‌رسد و با این اقدام در مجموع یکهزار و 205 تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی استان اضافه می‌شود، ادامه داد: در این بخش کل ظرفیت جذب استان تا پایان سال 93 حدود یک میلیون و 400 هزار تن بوده است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری ظرفیت جذب استان به حدود یک میلیون و 700 هزار تن برسد.
وی افزود: در حوزه دام و طیور نیز 8 طرح به بهره‌برداری می‌رسد که 5 طرح آن در زمینه طیور و سه طرح در زمینه دامپروری است و با اجرایی شدن این طرح‌ها 336 تا به تولیدات گوشت سفید و 57 تا به تولیدات گوشت قرمز استان اضافه می‌شود.
بابایی با بیان این که در ایام دهه فجر 4 واحد به متراژ 18 هزار و 600 متر مربع واحد گلخانه‌ای شامل 2 واحد در زمینه گل و گیاهان زینتی و 2 واحد در زمینه سبزی و صیفی به بهره‌برداری می‌رسد، یادآور شد: در زمینه گل و گیاهان زینتی 960 هزار شاخه و در زمینه سبزی و صیفی نیز حدود 200 تن به تولیدات استان اضافه می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مرکزی، به اجرای برنامه‌های فرهنگی از سوی این سازمان در ایام دهه فجر اشاره کرد و گفت: مسؤولیت کمیته روستایی برگزاری جشن‌های دهه فجر به عهده این سازمان است که این کمیته برنامه‌های متنوعی را برای این ایام خجسته تدارک دیده است.
وی عنوان کرد: برگزاری جشن انقلاب در روستاها، گلباران گلزار شهدا، برگزاری جلسه هم‌اندیشی با تشکل‌های کل استان، نواختن زنگ انقلاب در مدارس تعدادی از روستاها، افتتاح پروژه‌های روستایی، دیدار با خانواده معظم شهدا و تشویق روستاییان به حضور فعال در راهپیمایی 22 بهمن از جمله این برنامه‌هاست.
1394/11/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal