تجهیزات تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی کشور نیازمند نوسازی

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران گفت: ساختمان و تجهیزات تحقیقات کشاورزی ایران فرسوده و قدیمی است و باید ناوگان تحقیقات و بیوتکنولوژی کشاورزی کشور برای تامین امنیت غذایی هر چه سریعتر نوسازی شود.

به گزارش ایرنا ، بهزاد قره یاضی روز سه شنبه در مراسم بازدید اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران واقع در کرج با ارائه گزارشی از توانمندی ها و پتانسیل های ایران و جهان در حوزه بیوتکنولوژی افزود: برای تامین امنیت غذایی کشور نیاز به ساختمان، تجهیزات و ناوگان تحقیقاتی جدید و مدرن در بخش کشاورزی داریم که به اعتبار قابل توجهی نیاز است.

وی اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون اعتبار پژوهشی بخش تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی صفر است و این در حالی است که کشورهای پیشرفته دنیا همچون چین، دارای 518 کیلومترمربع منطقه تحقیقاتی است.

قره یاضی با بیان این که، ساختمان و تجهیزات زیرساخت های بخش تحقیقات کشاورزی فرسوده و قدیمی است گفت: از دولت انتظار می رود توجه ویژه ای به تحقیقات و بیوتکنولوژی کشاورزی داشته باشد و ناوگان تحقیقات کشاورزی را به طور عام و بیوتکنولوژی کشاورزی را به طور ویژه مورد توجه قرار دهد.

وی اضافه کرد: ساختمان جدید بیوتکنولوژی کشاورزی در سال 82 مراحل ابتدایی ساخت آن شروع شد و پس از گذشت 10 سال هنوز پیشرفت چندانی نداشته و به بهره برداری نرسیده است و جالب تر اینکه به رغم تکمیل نشدن این ساختمان، در سال 90 طی مراسمی این ساختمان افتتاح شده است.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی گفت: تعیین توالی DNA می تواند در کیفیت و امنیت غذایی کشور تاثیرگذار باشد، به طوری که برنج با کیفیت تولید شود.

وی اظهار داشت: عربستان، قطر و چین هر کدام دارای تعداد قابل ملاحظه ای از مراکز صفات DNA هستند، اما ایران هیچ مرکزی در خصوص صفات DNA ندارد.

قره یاضی اضافه کرد: بنابراین ایران مجبور است برای تعیین صفات DNA در بخش کشاورزی و پزشکی موارد را به خارج از کشور ارایه دهد که این امر می تواند امنیت غذایی کشور را با مخاطراتی مواجه سازد.

وی تصریح کرد: امروز ایران دانش فنی برای تعیین صفات DNA دارد اما اعتبار مورد نیاز این بخش تامین نیست.

وی از معاون اول رییس جمهوری خواست: ضمن تخصیص اعتبار مورد نیاز برای این بخش فناوری و دانش فنی روز را در بخش بیوتکنولوژی به ایران منتقل کند.

قره یاضی گفت: ایران در زمینه تحقیقات کشاورزی جزو کشورهای پیش رو در جهان بوده در حالی که طی هشت سال گذشته تمام دستاوردها و بذرهای بیوتکنولوژی کشاورزی پلمب و با انبارداری نامناسب از بین رفته است.

وی اضافه کرد: ایران با ارایه مقالات نمایه شده در ISI، رتبه 14 در بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده است که در هیچ رشته ای به جز شیمی چنین جایگاهی را کسب نکرده بود.

وی گفت: همچنین فناوری های نوین سهم بالایی در تجارت فناوری دارند که در این میان بیوتکنولوژی دارای سهم 32 درصدی است، به طوری که سهم مبادلات جهانی بیوتکنولوژی متداول و مدرن در سال 2013، 262 میلیارد دلار بوده است.

به گفته رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، در این میان بیوتکنولوژی مدرن حدود 90 میلیارد دلار و بیوتکنولوژی گیاهان تراریخته 230 میلیارد دلار در فناوری های نوین جهان سهم داشته اند.

قره یاضی گفت: پیش بینی می شود تا سال 2017 مبلغ 414 میلیارد دلار تبادل تجارت جهانی بیوتکنولوژی انجام شود.

وی بیوتکنولوژی در بخش کشاورزی را سبب افزایش تولیدات کشاورزی، افزایش کیفیات مواد غذایی، کاهش ضایعات محصولات، ایجاد گیاهان مقاوم به تنش های زنده و غیرزنده، کاهش میزان نهاده های مثل سم و کود، کاهش مصرف نهادهای مثل سم و کود شیمیایی و حفاظت از محیط زیست برشمرد.وی گفت: از آنجایی که امکان افزایش تولیدات محصولات غذایی سالم به جز از طریق توسعه فناوری های نوین در کشاورزی ممکن نیست، بیوتکنولوژی کشاورزی از اهمیت خاصی در این بخش برخوردار است.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: این پژوهشکده دستاوردهای زیادی در حوزه های مختلف داشته است که مهمترین دستاوردهای تجاری شده آن انتقال 10 دانش فنی به بیش از 40 شرکت بخش خصوصی که می تواند به تولید ریزغده و بذر مینی تیوبر سیب زمینی و تولید انبوه کشت بافت سیب اشاره کرد که پروتکل های تجاری سازی آن به بخش خصوصی واگذار شده است.وی اضافه کرد: همچنین این پژوهشکده آمادگی دارد در صورت برخورداری حمایت و اعتبارات لازم پروتکل تجاری سازی کشت بافت و تولید انبوه دیگر محصولات کشاورزی از جمله زیتون، پسته، فندق، شلیل، هلو و بادام را در اختیار بخش خصوصی قرار دارد تا نهال سالم این محصولات به مزارع کشاورزی راه پیدا کند.

قره یاضی اضافه کرد: انتقال دانش فنی تکثیر گیاه (استویا) با روش کشت بافت برای تولید قند رژیمی، تولید صنعتی بتاکاروتن از ریزجلبک دونالیلا از دریاچه ارومیه به عنوان یکی از پرمصرف ترین رنگ دانه های صنایع مختلف و تولید ارزان کمپوست غنی شده از زباله های شهری را از دیگر توانمندی های این پژوهشکده برشمرد.

وی اظهار کرد: این پژوهشکده تنها تولیدکننده محصولات تراریخته در ایران است که برای اولین بار در سال 83 تولید و رهاسازی اولین برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار برنج را در دستور کار قرار داده است که گزارش نتایج موفقیت های آن موجود است اما متاسفانه از آذرماه سال 84 و طی 8 سال گذشته تمامی بذرهای بیوتکنولوژی تولیدشده پلمب و نابود شده اند چرا که در شرایط نامناسب با انبارهایی در وضعیت های غیراستاندارد نگهداری می شدند.

وی گفت: این در حالی است که سهم محصولات تراریخته ژنتیکی آمریکا و کانادا بین 3 تا 5 میلیارد دلار است که تولید و مبادله می شود

1393/04/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal