توسعه باغ ها و گیاهان دارویی در اراضی شیبدار با تأکید بر گل محمدی

قائم مقام معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی از هدف گذاری تولید 81 هزار تن گل محمدی در برنامه ششم توسعه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، جهانگیر عرب در حاشیه نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی که در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، گفت: ایران با تولید 15 هزار هکتار گل محمدی حدود 27 هزار تن محصول تولید می کند که ارزش صادراتی آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 میلیون دلار در سال است.

وی افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحی با عنوان ""توسعه باغ ها و گیاهان دارویی در اراضی شیبدار با تأکید بر گل محمدی"" میزان تولید این محصول به سه برابر وضعیت فعلی خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: مطابق این برنامه، سطح زیرکشت گل محمدی در کشور به 45 هزار هکتار و تولیدی معادل بیش از 80 هزار تن می رسد.

عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده های گل محمدی از برنامه هایی است که در وزارت جهادکشاورزی دنبال می شود و علاوه بر آن، تولید زنجیره ای گل محمدی و حمایت از واحدهای کشت بافتی از دیگر برنامه های این طرح خواهد بود.

 صادرات گل محمدی به 10 کشور دنیا

قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر اسانس، گلاب، گل خشک و برگ های گل محمدی به 10 کشور دنیا از جمله ژاپن، اروپا، چین و غیره صادر می شود و برنامه داریم که آن را توسعه دهیم.

وی یادآور شد: از هر سه کیلوگرم گل محمدی، یک کیلوگرم گلاب استحصال می شود که در برنامه داریم با تنوع در فرآورده ها بتوانیم علاوه بر گلاب، سایر محصولات را استحصال و تولید کنیم.

عرب تأکید کرد: متوسط سطح زیرکشت گل محمدی در کشور یک هکتار است که این میزان در برنامه ششم توسعه افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن، در اراضی شیبدار نیز قصد داریم توسعه این گل را داشته باشیم تا علاوه بر پیشگیری از هدرروی روان آب ها، سطح سفره های آب زیرزمینی نیز با هدایت آب توسط ریشه های این گیاه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: دنیا برای توسعه گیاهانی چون گل محمدی، کشت متراکم را پیش گرفته اما از آنجا که ایران کشوری چهارفصل است، شرایط بهتری در اختیار است که بتوانیم مطابق برنامه ششم و هفتم توسعه، سیاست هایی را برای انتقال 500 هزار هکتار از فضاهای باز کشور به سطح گلخانه ها داشته باشیم.

عرب گفت: صرفه جویی سه میلیارد مترمکعبی آب در صورت افزایش کشت متراکم حاصل خواهد شد و علاوه بر آن تولید باکیفیتی رقم می خورد و همچنین تولید از یک میلیارد گل شاخه بریده کنونی به دو میلیارد شاخه افزایش پیدا می یابد.

وی افزود: وزارت جهادکشاورزی برای طرح هایی که سود اقتصادی و توجیه فنی داشته باشد، تسهیلات ارزان قیمت قائل است تا بتواند توسعه کشت این گیاه را افزایش دهد.

جای خالی تولیدکنندگان کانگریت و ابسلوت در کشور

قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر گلاب و اسانس از مهم ترین فرآورده های گل محمدی هستند و کانگریت و ابسلوت که استفاده های دارویی دارند، در کشور ما امکان تولید ندارند که امیدواریم بخش خصوصی بتواند در این زمینه فعال تر عمل کند.

عرب ادامه داد: توسعه کشت گل محمدی با نهال های کشت بافتی به حفظ آب و مدیریت سفره های آب زیرزمینی کمک می کند و علاوه بر آن، تولید را افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی با پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و مرکز تحقیقاتی در این باره اقدام هایی را در دست انجام دارد که امیدواریم با تبادل اطلاعات این مراکز با محققان خارجی بتوانیم گام های مؤثرتری در این بخش برداریم.

عرب درباره تفاوت گل محمدی و رز، یادآور شد: تمام این گل ها از یک خانواده به نام رزاسه هستند، اما تنوع ارقام موجود باعث شده به نام های مختلفی مشهور باشند.

وی تأکید کرد: بیش از 750 رقم گل در خانواده رزاسه وجود دارد که 10 تا 12 رقم آن تجاری سازی شده و داری تنوع رنگی بالایی است.

عرب درباره توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی پس از تحریم، اظهار داشت: در حال حاضر با 10 کشور دنیا در صادرات این فرآورده ها همکاری داریم که به دنبال متنوع سازی آن هستیم.

وی در پایان گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال وصل شدن به بازار گل و گیاه ایران هستند که امیدواریم بتوانیم بازارهای صادراتی را در این بخش تنوع بخشیم.

فراخوان بخش خصوصی برای تولید ابسلوت و کانگریت/ دومین همایش بین المللی، شش ماه بعد با حضور محققان فرانسه و آلمان

دبیر نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی در حاشیه این همایش گفت: این نخستین همایشی است که توسط تنها شرکت تولیدکننده گل محمدی به روش کشت بافتی در حد تجاری برگزار شده و امیدواریم که بتوانیم تجارب خود را با کشورهای صاحب نام افزایش دهیم.

ایرج رستگار افزود: برنامه ریزی شده که در شش ماه آینده شاهد برگزاری دومین همایش با حضور محققانی از کشورهای فرانسه و آلمان باشیم تا بتوانیم خلاءهای موجود را پر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تولید کشت بافتی گل محمدی کمک می کند که گیاهانی مقاوم به کم آبی سالم و عاری از هرگونه ویروس تولید شود و در این راستا با مراکز پژوهشی در این زمینه تبادل تجارب داشته ایم.

رستگار ادامه داد: گل محمدی در جهان به نام سلطان گل ها مشهور است و به اسانس آن نیز ""طلای مایع"" اتلاق می شود، اما متأسفانه کانگریت و ابسلوت که مهم ترین و باارزش ترین مواد تولیدشده از این گل است، در ایران امکان تولید ندارد.

وی تصریح کرد: دانش و امکانات کافی برای تولید این مواد باارزش در کشور وجود ندارد و لازم است بخش خصوصی فعال تر عمل و بتواند در این زمینه اقدام کند.

تلاش می کنیم پنجره های جدید به روی گل محمدی در کشور باز شود

دبیر نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی یادآور شد: در حال حاضر کشورهای ترکیه و بلغارستان بیشترین حجم تولید مواد فوق را دارند و این همایش نیز تلاش می کند پنجره های جدیدی را در حوزه فرآوری گل محمدی باز کند.

رستگار تأکید کرد: ترکیه با آنکه در زمینه گل محمدی سابقه بسیار کمی دارد، اما آموزه های نوینی داشته که توانسته در این بخش موفق عمل کند.

وی اظهار داشت: متأسفانه در حوزه دانشگاهی، پایان نامه های اندکی در زمینه گل محمدی دیده شده و بهره وری نیز در این بخش بسیار پایین است. علاوه بر آن، در حوزه صادراتی نیز با مشکلات مختلفی روبه رو هستیم، اما امیدواریم با کمک های وزارت جهادکشاورزی با توسعه کشت این گیاه در اراضی شیبدار، علاوه بر افزایش بهره وریف تولید مناسبی را رقم بزنیم.

رستگار گفت: گل محمدی دیم بوده و می تواند بدون استفاده از آب زیادی حتی در اماکن شهری نیز کشت شود.

وی از نبود موزه گل محمدی در کشور با وجود آنکه مهد آن در ایران است، گلایه کرد و افزود: در حوزه فرهنگی به جایگاه داشته های ایران اهمیت کمی داده شده است.

دبیر نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی، خاطرنشان کرد: امیدواریم فرهنگ جامعه به اندازه ای غنا پیدا کند که داشته های ایرانی که در بازارهای بین المللی معروف است، صاحب جایگاه شود.

1394/05/31
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal