حضور 20 هزار دانش‌آموخته كشاورزي در طرح كارورزي وزارت جهاد كشاورزي

 

مدير كل دفتر كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح كارورزي دانش‌آموختگان كشاورزي به تعداد 20 هزار نفر در سال جاري توسط وزارت جهاد كشاورزي اجرا مي‌شود.كيامرز قاسمي زانياني مدير كل دفتر برنامه‌ريزي، بودجه و كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، افزود: طرح كارورزي دانش آموختگان كشاورزي به تعداد 20 هزار نفر در سال جاري توسط وزارت جهاد كشاورزي اجرا مي‌شود. وي افزود: پس از اجراي دو دوره موفق طرح در سال 84 با حضور 5 هزار نفر و در سال 86 با حضور 10 هزار نفر توسط وزارت جهاد كشاورزي، اين طرح در سال جاري با حضور 20 هزار نفر توسط وزارت جهاد كشاورزي و با مشاركت وزارت كار و امور اجتماعي و سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي و سازمان دامپزشكي اجرا مي‌شود. مدير كل دفتر برنامه‌ريزي، بودجه و كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: اين طرح با هدف ارتقاي توانمندي عملي فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي و انتقال مهارت و كسب تجربه عملي و فراهم آوردن بستر مناسب براي ورود آنها به بازار كسب و كار اجرا مي‌شود و با توجه به نرخ بالاي بيكاري دانش آموختگان كشاورزي،نقش بسيار موثري در ايجاد اشتغال آنها دارد. وي افزود: همچنين از اهداف ديگر طرح ايجاد زمينه‌ مناسب براي انتقال دانش و يافته‌هاي علمي به بهره‌برداران بخش كشاورزي است كه مي‌تواند نقش موثري در مهندسي كردن فرآيند توليدات كشاورزي و افزايش بهره‌وري بخش داشته باشد. قاسمي زانياني خاطر نشان كرد: بر اساس اين طرح فارغ التحصيلان كشاورزي منابع طبيعي و رشته‌هاي دامپزشكي در مقاطع مختلف تحصيلي كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري به مدت 11 ماه در واحدهاي خصوصي، تعاوني و دولتي بخش كشاورزي صنايع وابسته اقدام به كسب مهارت و تجربه مي‌كنند و در طي اين مدت نيز كمك هزينه‌اي نيز بر اساس حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورايعالي كار براي كارورزان در نظر گرفته شده است وي با بيان اين كه اعتبارات اين طرح نيز تامين شده، گفت: 50 درصد حداقل حقوق و دستمزد توسط دولت و 50 درصد ديگر توسط واحدهاي پذيرنده پرداخت مي‌شود، همچنين كارمندان در طي دوره تحت پوشش بيمه عمر و حوادث قرار مي‌گيرند.

مدير كل دفتر كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي در مورد شرايط سني كارورزان گفت: براي مقطع كارداني حداكثر 27 سال، كارشناسي 30 سال، كارشناسي ارشد 33 سال و دكترا 37 سال در نظر گرفته شده است. همچنين عدم اشتغال و يا عدم تعهد به اشتغال در ساير موسسات و سازمانها و نداشتن هر گونه منعي براي كارورزان (نظام وظيفه، ناتواني جسمي) و اشتغال به تحصيل از ديگر شرايط طرح به شمار مي‌رود.

وي ادامه داد: همچنين هر يك از كارمندان فقط براي يك دوره مي‌توانند از اين طرح استفاده كنند. در پايان دوره پس از برگزاري آزمون سنجش مهارت به كارورزان گواهينامه پايان دوره كارورزي اعطا مي‌شود، واحد‌هاي پذيرنده طرح كليه واحدهاي توليد، خدماتي بخش خصوصي و تعاوني و همچنين واحدهاي خدماتي ترويجي و پژوهشي دولتي در مناطق محروم هستند و پذيرش كارورز در واحدهاي ستادي و كليه واحدهاي دولتي مناطق غير محروم ممنوع شده است. قاسمي زانياني گفت: چنانچه واحدهاي پذيرنده كارورز در پايان دوره نسبت به استخدام كارورز با انعقاد قرارداد چهار ساله اقدام كنند، دولت اين واحدها را از پرداخت حق بيمه سهم كارفرما معاف مي‌كند و همچنين 50 درصد كمك هزينه پرداختي به كارورزان توسط واحدهاي پذيرنده را پس از يك سال قرارداد واگذاري به آنها باز مي‌گرداند. مدير كل دفتر كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي در مورد چگونگي ثبت نام در اين دوره‌ها گفت: متقاضيان كارورزي جهت ثبت نام در طرح به سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي و سازمان نظام دامپزشكي استانها مراجعه نمايند. و اين سازمانها در استانها بايد اقدامات لازم را به منظور اطلاع رساني و فراخوان واجدان شرايط كارورزي و ثبت نام از آنها و تهيه بانك اطلاعاتي و ثبت اطلاعات كارورزان و انتخاب اعضاي واجد شرايط كارورزي بر اساس ضوابط طرح و معرفي آنها بر واحدهاي پذيرنده و انعقاد قرارداد اقدام كنند. وي افزود: همچنين با توجه به ردگيريهاي صورت گرفته از دوره قبلي طرح كه هنوز اجراي آن به پايان نرسيده، بسياري از كارورزان در واحدهاي پذيرنده مربوطه جذب شده‌اند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/06/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal