ایران در زمره 4 کشور دارای مرکز تحقیقات تولید میگوی عاری از بیماری در جهان

رئیس موسعه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: با اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی، تولید میگو امسال به 20 هزار تن می رسد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، محمد پورکاظمی در جلسه خبری امروز به مناسبت هفته دولت با اشاره به اینکه بیماری لکه سفید که در گذشته خسارت سنگینی به مراکز پرورش میگوی کشور زده بود ، مدیریت و کنترل شده است ، افزود: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با معرفی گونه جدید میگو به نام وانامی و جایگزین کردن آن میزان تولید میگو را از صفر به 12 هزار و 500 تن درسال گذشته رساند.

وی گفت: براساس گزارش های موجود از شرایط تولید مراکز پرورش میگو پیش بینی می شود تولید میگو امسال به 20 هزار تن افزایش یابد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی از تولید کیت مولکولی تشخیص بیماری لکه سفید میگو در کشور خبر داد و افزود : برای تولید این کیت ، قراردادی با یکی از شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی منعقد شده است که با تولید انبوه دیگر نیازی به واردات آن نیست.

وی ایجاد مرکز تحقیقات تولید میگوی عاری از بیماری را از مهم ترین دستاوردهای این موسسه دانست و گفت: این مرکز با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری به منظور تولید میگوهای مولد مقاوم به بیماری تاسیس و هم اکنون در این مرکز بیش از 30 هزار میگوی پیش مولد عاری از بیماری تولید شده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور افزود: با احداث مرکز تحقیقات تولید میگوی عاری از بیماری ایران چهارمین کشوری است که چنین مرکز تحقیقاتی را دارد.

پورکاظمی گفت: برای ساخت این مرکز 8 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که 4 میلیارد آن را معاونت علمی ریاست جمهوری و 4 میلیارد دیگر را نیز وزارت جهاد کشاورزی تامین کرده است.

وی با بیان اینکه در کشورهای آسیای جنوب شرقی بیماری جدیدی در مراکز پرورش میگو شایع شده است ، افزود: این بیماری ای ام اس نام دارد و تاکنون در مراکز پرورش میگوی کشور دیده نشده است و برای جلوگیری از شیوع احتمالی این بیماری با مشارکت بخش خصوصی کارگاههای آموزشی مقابله با بیماری برای پرورش دهندگان میگو برگزار شده است.

 

1393/05/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal