توليد تجاري زرشك با تغييرالگوي كشت

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظامهاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي گفت: در سال زراعي جاري با تغيير الگوي كشت زرشك، تعداد بوته هاي اين محصول از هزار و 100 بوته فعلي به هزار و 500 بوته درهكتار افزايش مي يابد.

محمد علي نوروززاده در گفتگو با مهر گفت: در سالجاري تغييرالگوي كشت زرشك دردستور كار وزارت جهاد كشاورزي قراردارد به نحويكه با پيوند زدن بر روي درختچه هاي قبلي توليد زرشك بي خار تقويت مي شود، ضمن اينكه با روش به زراعي و به نژادي تهيه بستراين گياه و استفاده از ذخيره گاههاي كوچك آبي فراهم مي شود.

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظامهاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به تغييردر تعداد بوته هاي زرشك درهكتار و چگونگي كشت در سال زراعي جاري بيان كرد: در حال حاضر بالغ بر هزار و 100 بوته درهكتار زرشك وجود دارد، كه در سال زراعي جاري اين ميزان با تغييرالگوي كشت به هزار و 500 بوته درهكتار افزايش مي يابد.

وي ميزان سطح زيركشت زرشك دركشور را معادل حدود 14 هزار هكتارخواند و افزود: توليد سالانه زرشك در كشور رقمي بالغ بر 8 هزار تن است، كه درهرهكتار600 تا 800 كيلو زرشك تر توليد مي شود.

نوروززاده اعلام كرد: با تغييرالگوي كشت زرشك در سال زراعي جاري ميزان سطح زير كشت به سه برابرميزان كنوني افزايش خواهد يافت، ضمن اينكه با انجام عمليات به زراعي و به نژادي كشت اين محصول به سمت كشت تجاري هدايت مي شود.

وي با اشاره به ضايعات سالانه 12 تا 14 درصدي زرشك خاطرنشان كرد: در سال زراعي جاري از طريق عمليات به زراعي و تغييير الگوي كشت از حالت سنتي به تجاري و نيزافزايش تعداد بوته هاي زرشك درهكتارو بهره گيري از ذخيره گاههاي كوچك آبي، ميزان ضايعات را به حداقل ممكن تقليل خواهيم داد.

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظامهاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه امسال نقاط بحراني زرشك به منظور ساماندهي اين محصول شناسايي مي شود، افزود: ازآنجايي كه بوته زرشك يك سال درميان محصول مي دهد؛ لذا امسال با انجام عمليات به زراعي و به نژادي تداوم توليد سالانه زرشك را درستوركار قرارداده ايم، ضمن اينكه استفاده از سيستمهاي آبياري تحت فشاربه صورت زيرسطحي در مورد محصول زرشك دنبال مي شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/07/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal