وزیر جهاد کشاورزی:مدیریت صحیح آب و خاک رکن اصلی کشاورزی پایدار است


وزیر جهاد کشاورزی گفت: برنامه ریزی برای کشت اصولی و مدیریت صحیح آب و خاک رکن اصلی کشاورزی پایدار است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، همزمان با پنجمین روز هفته دولت،محمود حجتی روز جمعه در آیین بهره برداری از طرح انتقال آب کشاورزی چاه تلخ و چالموره از توابع باشت با اشاره به تبخیر میزان زیادی از آب کشاورزی در آبیاری های بارانی در مناطق گرمسیری افزود: توسعه آبیاری نواری در این مناطق برای مدیریت آب ضروری است.
وی با بیان این که ایران اسلامی با اقلیم متنوع آب و هوایی و خاک حاصلخیز توانایی بهره وری بیشتری از تولید در کشاورزی را دارد، ابراز داشت: سرمایه های طبیعی از جمله منابع آب و خاک برای کشت محصولات کشاورزی وجود دارد.
حجتی با یادآوری معطل ماندن محصولات تولیدی بر روی دست کشاورزی در برخی مناطق کشور در سال های گذشته تصریح کرد: توجه به تنوع تولیدات و ترویج استفاده از الگوی کشت در مناطق مختلف کشور راهکارهای اصلی درآمدزایی و اشتغال از طریق تولید محصولات کشاورزی است.
وزیرجهاد کشاورزی به اهمیت تولیدات کشاورزی در ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید برای بهره وری از ظرفیت های هر منطقه برای تولید بیشتر تلاش های زیادی کرده است.
وی از تلاش های مسوولان محلی کهگیلویه و بویراحمد به ویژه استاندار و نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی برای شتاب بخشی به پروژه های کشاورزی نیمه تمام قدردانی کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت:پروژه انتقال آب چالموره - چاه تلخ و دره باشت 300 هکتار از باغات و مزارع این شهرستان را آبیاری می کند.
جعفر گوهرگانی افزود: این پروژه که عملیات اجرایی آن در سال 87 آغاز شده است با 65 میلیارد ریال اعتبار در شمال شرقی شهر باشت اجرا شده است.
وی اظهار کرد:اجرای ایستگاه پمپاژ با دبی 240 لیتر بر ثانیه،خط انتقال به طول 11 هزارمتر، چهار استخر و ایستگاه تقویت شبکه برق از بخش های مهم اجرا شده این پروژه است.
گوهرگانی اظهار کرد: آب مورد نیاز پروژه انتقال آب به روستاهایی باشت از رودخانه زهره تامین شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:تعداد 150 خانوار این روستاها از مزایای پروژه آبرسانی به زمین های چالموره و چاه تلخ و دره باشت بهره مند می شوند.
شهرستان 21 هزار نفری باشت در 110 کیلومتری یاسوج مرکزکهگیلویه و بویراحمد 23 هزار هکتار زمین کشاورزی قرار دارد.
هشت هزار نفر بهره برداری کشاورزی در باشت سالانه 80 هزار تن محصول تولید می کنند.
1394/06/06
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal