لزوم توجه به مزارع تحت مالکیت خانواده ها و کشاورزان خرد برای ریشه کنی گرسنگی و سوء تغذیه

مدیرکل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی گفت: بحران های اقتصادی، مالی و نوسان رو به رشد قیمت در بازار محصولات کشاورزی به ناامنی غذایی منتهی شده و سرمایه گذاری در این بخش را با مخاطراتی همراه کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هومن فتحی روزسه شنبه در مراسم روز جهانی غذا در حضور نمایندگان فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ) در وزارت جهاد کشاورزی ، با اشاره به شعار مجمع عمومی سازمان ملل متحد که سال 2014 را سال جهانی کشاورزی خانوادگی نامگذاری کرده ،افزود: ریشه کنی گرسنگی و سوء تغذیه و تحقق حق دسترسی بشر به غذا از بزرگترین اهداف در جهان به شمار می رود.

وی تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران نیز برای تحقق بخشیدن به اهداف مزبور تلاش خواهد کرد.

فتحی اظهارداشت: دسترسی دائم به غذای کافی و متنوع برای همگان از ملزوماتی است که کشاورزی نقشی محوری در این زمینه ایفا می کند و زیربنای تامین غذای سالم و کافی است.

وی تاکید کرد: هدف این وزارتخانه برجسته سازی نحوه کمک کشاورزی به ریشه کنی گرسنگی و سوء تغذیه است و در این راه چالش های بزرگی مانند کمبود رو به رشد منابع طبیعی قابل استفاده، تاثیرات منفی تغییرات آب و هوا، بلایای طبیعی شدید، از بین رفتن تنوع بیولوژیک و ژنتیک به همراه حاصلخیزی خاک، مانع از بهره برداری کامل از توانمندی های بخش کشاورزی شده است.

وی گفت : چالش های بخش کشاورزی می تواند به کاهش کارایی کل سامانه غذایی منجر شود و مشکلات ناشی از مواجه شدن با این چالش ها تحت تاثیر شماردیگری از عوامل مانند نبود دانش فنی، ناکافی بودن آموزش ها و سرمایه گذاری ها، نابرابری میزان مشارکت مردان و زنان و ناکافی بودن تمهیدات اندیشیده شده در زمینه تامین اجتماعی در مقایسه با رشد سریع جمعیت را به دنبال داشته باشد .

وی تصریح کرد: مواجه شدن با این چالش ها نیازمند همکاری و مشارکت سیاست، جامعه، صنعت و علم برای ریشه کنی گرسنگی و سوء تغذیه است.

فتحی افزود: بخش کشاورزی برای سازگاری با شرایط جدید و رهاسازی از خطرات و بحران ها، می تواند توانمند شود و در این مسیر باید توجه ویژه به مزارع تحت مالکیت خانواده ها و کشاورزان خرد صورت گیرد .

وی معتقد است؛ وظیفه اصلی فعالان این بخش پایداری و بهره وری با شاخص توسعه بخش کشاورزی کارآمد، سازگار با شرایط اقلیمی و مقاوم برمحوریت تنوع است.

1393/07/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal