دستاورد هاي بخش كشاورزي تشريح شد

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزارت جهادكشاورزي دستاوردها و مسايل بخش كشاورزي را تشريح كرد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، دكتر صادق خليليان گفت: شاخص‌هاي كلان بخش كشاورزي از نظر رشد اقتصادي نشان‌دهنده پيشرو بودن اين بخش در اقتصاد ملي است به طوري كه در سال 86 موفق به حفظ نرخ رشد 7 درصدي در بخش كشاورزي شده‌ايم.

وي با اشاره به صادرات 6/2 ميليارد دلاري محصولات كشاورزي در سال 86 اين رقم را نسبت به سال‌هاي گذشته بي‌نظير خواند.

دكتر خليليان افزود: اين در حالي است كه هدف برنامه چهارم توسعه در پايان سال آخر، صادرات 2 ميليارد دلار محصولات كشاورزي بوده است.

وي در مورد اجراي روش‌هاي آبياري تحت فشار نيز اظهار داشت: ظرف سه سال گذشته 200 هزار هكتار اراضي كشاورزي زيرپوشش سيستم‌هاي آبياري تحت فشار قرار گرفته است در صورتي كه در طول سه برنامه توسعه نزديك به 470 هزار هكتار از اراضي به روش‌هاي آبياري مجهز شدند ودرسال جاري نيزحداقل100هزارهكتارازاراضي كشاورزي تحت پوشش اين طرح قرار خواهند گرفت.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي، افزايش ضريب مكانيزاسيون كشاورزي را طي سه سال گذشته با اهميت خواند و گفت: طي اين مدت ضريب مكانيزاسيون كشاورزي به مرز يك نزديك شده است.

وي هدف برنامه چهارم توسعه در زمينه ضريب مكانيزاسيون را دستيابي به رقم 18/1 اسب بخار عنوان كرد و ابراز داشت: تا پايان برنامه چهارم اين هدف به راحتي محقق خواهدشد.

دكتر خليليان توسعه اشتغال در بخش كشاورزي را از جمله موفقيت‌هاي اين بخش دانست و اذعان داشت: طي سه سال گذشته 300 هزار شغل در بخش كشاورزي ايجاد شده است در حالي كه طبق برنامه بايد ساليانه 75 هزار شغل در اين حوزه ايجاد مي‌شد.

وي بكارگيري فارغ‌التحصيلان كشاورزي در چارچوب طرح‌هايي نظير طرح مهندسان ناظر در مزرعه و طرح كارورزي، ايجاد شركت‌هاي مشاوره فني و مهندسي و همچنين توسعه گلخانه‌ها را از ديگر دستاوردهاي بخش كشاورزي برشمرد.

به گفته وي با توجه به اختصاص 3 تا 5 درصد اعتبارات استاني به توسعه گلخانه‌ها و مجتمع‌هاي توليدي فعاليت‌هاي خوب انجام شده است.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصاد در عين حال خاطر نشان ساخت: به رغم اين پيشرفت‌ها و موفقيت‌ها در بخش كشاورزي كارهاي زياد ديگري بايد صورت گيرد.

وي در اين خصوص به لزوم افزايش درجه مكانيزاسيون كشاورزي اشاره كرد و ابراز داشت: در زمينه روش‌هاي علمي كاشت بذر نيازمند تلاش بيشتري هستيم و بايد در مراحل داشت تا برداشت محصولات كشاورزي مكانيزه عمل شود.

دكتر خليليان در ادامه بر احداث كانال‌هاي آبياري در اراضي پاياب سدها تاكيد و يادآور شد از 5/3 ميليون هكتار اراضي پاياب سدها تاكنون براي 5/1 ميليون هكتار كانال اصلي و براي يك ميليون هكتار كانال فرعي ايجاد شده است.

وي ادامه داد: اگر ساخت سدها با احداث كانال‌هاي آبياري و عمليات آبخيزداري توام شود بخش كشاورزي علاوه بر صرفه‌جويي در مصرف آب در شرايط خشكسالي كمتر آسيب مي‌بيند.

به گفته دكتر خليليان دربرنامه سال جاري حداقل 300هزار هكتار ديگر زير پوشش شبكه هاي جديد زهكشي وآبياري قرارخواهد گرفت.

 


اداره كلروابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir

pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

1387/03/05
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal