چهار ميليون و ‪۳۰۰هزار بهره بردار كشاورزي در كشور وجود دارد

خرم‌آباد، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

مدير كل توسعه تشكلات كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي گفت: در حال حاضر چهار ميليون و ‪۳۰۰هزار بهره‌بردار كشاورزي در كشور وجود دارد.

تقي رجبي عصر سه‌شنبه در شهرستان پلدختر به خبرنگار ايرنا افزود: ‪۱۸ درصد اين افراد در قالب ‪۲۰هزار تشكل شامل تعاوني، صنوف، "ان جي او" و غير انتفاعي در بخشهاي مختلف كشاورزي فعاليت دارند.

وي گفت: دولت عدالت محور در تلاش است تا بهره‌برداران پراكنده را در قالب اين تشكلها قرار دهد تا ضمن ارتباط آنان از طريق اين تشكلها با دولت زمينه افزايش توليد آنان نيز با توصيه‌هاي اين تشكلها بالا رود.

رجبي گفت: در سال گذشته بيشتر اعتبارات بخش كشاورزي كه قبلا بصورت اعتبارات تملكي بوده، بصورت كمكهاي فني و اعتباري ارايه شده است .

مدير كل توسعه تشكل‌هاي كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي اضافه كرد: در سال گذشته ‪۹۰۰ميليارد ريال اعتبار بخش كشاورزي از طريق اين تشكل‌ها به بهره برداران اعطا شده است .

وي در ادامه مشكل جذب نشدن اعتبارات از طريق تشكل‌ها را به عنوان يكي از مهمترين مشكلات اين بخش ذكر كرد و افزود: متاسفانه هنوز فرهنگ كار جمعي و كار تعاوني در كشور ما نهادينه نشده است .

وي گفت: در استان لرستان به رغم انسجام خوب بهره‌برداران كشاورزي، بخش تعاونيهاي كشاورزي بسيار ضعيف عمل كرده است .

رجبي مهمترين مشكل كشور در بخش كشاورزي را توسعه نيافتن منابع انساني ذكر كرد و افزود: اغلب بهره‌برداران بخش كشاورزي كشور كم سواد و كهنسال هستند و اين باعث شده تا كشاورزي غير علمي و سنتي بوده و راندمان كاري اين بخش پايين آيد.

وي در عين حال گفت: انتقال ‪۴۵هزار فارغ‌التحصيل دانشگكاههاي كشور به بخش كشاورزي مي‌تواند كشاورزي سنتي ما را به يك كشاورزي پيشرفته و علمي تبديل كند.

مدير كل توسعه تشكلهاي كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي اضافه كرد: البته دولت كنوني طي مدت فعاليتش با تشكيل يكهزار و ‪۳۰۰شركت خصوصي حدود پنج هزار فارغ‌التحصيل بخش كشاورزي را به اين بخش انتقال داده است.

وي با اشاره به بيمه اجتماعي كشاورزان توسط دولت، افزود: كشاورزان در راستاي اجراي اين طرح از مزاياي بازنشستگي و از كارافتادگي استفاده خواهند كرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1386/01/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal