پیش بینی صادرات 100 هزار تن گوشت مرغ تا پایان امسال

مدیر کل دفتر طیور و زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی از افزایش صادرات گوشت مرغ خبر داد و گفت: پیش بینی می شود تا پایان امسال 100 هزار تن مرغ از کشور صادر شود.

""رضا ترکاشوند"" در نشست تخصصی ""طیور و نقش آن در توسعه چهارمحال وبختیاری"" در شهرکرد افزود: سال گذشته 45 هزار تن گوشت مرغ از کشور صادر شد.

وی میزان جهانی تولید گوشت مرغ در سال گذشته را حدود 105 میلیون تن عنوان کرد که یک میلیون و 967 هزار تن آن به ایران اختصاص داشت.

ترکاشوند ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران رتبه هفتم تولید گوشت طیور بویژه گوشت مرغ را در جهان و رتبه نخست این جدول را در خاورمیانه دارد و لی از نظر صادراتی جایگاه خاصی را به خود اختصاص نداده است.

مدیر کل دفتر طیور و زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی بابیان فعالیت 18 هزار و 719 واحد جوجه کشی و 642 واحد پرورش مرغ مادر در کشور، گفت: با وجود ظرفیت های مطلوب در حوضه طیور بویژه پرورش مرغ گوشتی، بخش زیادی از این ظرفیت ها بدون استفاده باقی مانده است.

ترکاشوند با بیان اینکه بیش از سه میلیون تن از مرغ تولیدی جهان به کشورهایی نظیر عربستان، عراق، پاکستان، امارات متحده عربی و قزاقستان صادر می شود، افزود: امکان صادرات گوشت طیور به کشورهای خاورمیانه فرصتی است که تاکنون به شیوه مطلوب از آن بهره برداری نشده است .

این مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد:طی سال های گذشته به دلیل ساختار معیوب صنعت طیور، بخشی نگری واحدهای تولید و توزیع و نبود زنجیره یکپارچه تولید، گوشت طیور کشور از نظر کیفیت و قیمت، قدرت رقابت با تولیدات دیگر کشورها را نداشته است.

وی ادامه داد: اکنون 20 هزار واحد تولیدی پرورش مرغ گوشتی در کشور فعالند که در شش حلقه جدا از یکدیگر بدون توجه به منافع عمومی فعالیت می کنند.

ترکاشوند افزود:سالانه حدود دو میلیون قطعه طیور بویژه مرغ در کشور تولید می شود که با ظرفیت های موجود امکان افزایش تولید تا مرز سه میلیون تن نیز وجود دارد.

1393/06/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal