برنامه ریزی برای کشت نشایی پنبه در کشور

مدیرکل دفتر پنبه، دانه های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهادکشاورزی از برنامه ریزی برای کشت نشایی پنبه (به جای بذرپاشی) در کشور خبر داد و گفت: تفاهمنامه اجرایی شدن این اقدام با یکی از دانشگاه ها منعقد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، مسعود وجدانی فرد درجلسه هماهنگی و برنامه ریزی فرایند تولید بذر پنبه در گرگان، اظهار داشت: دانشگاه طرف قرارداد برای تهیه بسته مناسب و ارزان اجرایی شدن طرح شامل نحوه اجرا، تاریخ کشت، ظروف و نوع خاک، اقدامات لازم را انجام می دهد.

وی، کاهش تقاضای مصرف آب با توجه به شرایط آبی کشور و پایداری تولید را دو راهبرد اصلی معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی در تولید پنبه برشمرد و گفت: کشت نشایی پنبه و رعایت تناوب کشت برای پایداری تولید و استفاده از سیستم های آبیاری نوین از جمله شیوه میکرو برای کاهش تقاضا و مصرف بهینه آب مورد توجه قرار دارد.

وجدانی فرد، درمورد خصوصیات کشت نشایی و شرایط مورد نیاز این نوع کشت توضیحی نداد، اما استفاده از ارقام جدید پرمحصول با نیاز آبی پایین را از دیگر راهکارها برای پیشبرد راهبرد پایداری تولید دانست و اضافه کرد: این ارقام که توسط موسسه تحقیقات پنبه کشور معرفی می شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هم اینک پنبه در کشور بصورت سنتی و با بذرپاشی انجام می شود.

وی، افزایش تولید، برداشت مکانیزه محصول، زودرس بودن و کاهش طول دوره رشد از 160 تا 170 روز به کمتر از 130 روز، امکان کشت در اراضی خشک و شوره زار و نیاز آبی پایین را از خصوصیات پنج رقم جدید پنبه کشور برشمرد و تصریح کرد: ارقام جدید به تدریج جایگزین ارقام قدیمی می شود.

مدیرکل دفتر پنبه و دانه های روغنی و گیاهان صنعتی وزارت جهادکشاورزی همچنین بابیان اینکه درسال گذشته 84 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت پنبه اختصاص یافت از ارایه آمار و پیش بینی کشت پنبه درسال جاری خودداری کرد.

وجدانی فرد، موسسه تحقیقات پنبه را متولی اصلی معرفی ارقام جدید و نظارت بر تولید و توزیع بذر دانست و گفت: این موسسه بایستی تضمین لازم را به استان های تولید کننده این محصول استراتژیک برای تامین به موقع بذرهای جدید بدهد.

در این جلسه که در محل موسسه تحقیقات پنبه کشور در گرگان برگزار شد، نمایندگانی از استان های خراسان رضوی و جنوبی، فارس و گلستان که در زمینه کشت و تولید پنبه فعالیت دارند و برخی شرکت های تولید بذر پنبه حضور داشتند.

1394/02/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal