فناوری تولیدات موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به بخش خصوصی منتقل می شود
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تامین واکسن مورد نیاز کشور نیازمند انتقال فناوری تولیدات این موسسه به بخش خصوصی است تا با سرمایه گذاری در این بخش موجب افزایش تولید شود ،در غیر این صورت از دنیا عقب خواهیم ماند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،حمید کهرام افزود: موسسه رازی در گذشته از لحاظ علمی و فناوری به عنوان یک مجموعه شاخص در منطقه و جهان مطرح بود و اکنون نیز در برخی رشته ها موفق است ،اما چنانچه بخواهیم با برخی شرکت های بزرگ دنیا مورد مقایسه قرار گیرد ، در بعضی از بخش ها عقب ماندگی دارد.
وی اظهارداشت: اکنون فناوری های جدید از کشورهای پیشرفته وارد کشور می شود و با توجه به شرایط به نظر می رسد تولید واکسن توسط بخش دولتی به مصلحت کشور نیست و باید براساس اصل 44 قانون اساسی فناوری تولیدات را برای افزایش به بخش خصوصی واگذار شود.
کهرام اضافه کرد : براساس قرارداد امضا شده با بخش خصوصی ، فناوری تولید در این موسسه انتقال خواهد یافت .
وی هدف آتی موسسه رازی برای دستیابی به فناوریهای جدید را گسترش فعالیت در زمینه "" تحقیق و توسعه "" دانست و اظهار داشت : کار اصلی این موسسه تحقیق و توسعه درباره بیماری ها و دستیابی به فناوریهای جدید واکسن است که تمرکز بر تولید مانع از این مهم می شود .
به گفته رئیس موسسه سرم سازی رازی ، تولید در بخش دولتی آنقدر دشواری دارد که موسسه را از برنامه ریزی میان و بلند مدت دور می سازد .
وی ، مدت زمان انتقال علم و فناوری تولید به بخش خصوصی را حداکثر بین پنج تا 10 سال ذکر کرد و گفت: لازم است ،مجوز تولید برای بخش دام و طیور از سازمان دامپزشکی کشور و برای واکسن های پزشکی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اخذ شود و موسسه رازی هیچ دخالتی در این زمینه ندارد.
کهرام اضافه کرد: بخش خصوصی برای تولید واکسن های دامپزشکی سه سال و برای بخش پزشکی پنج سال زمان نیاز دارد تا با سرمایه گذاری لازم به تولید برسد.
کهرام گفت: اکنون دو شرکت برای دریافت فناوری تولید واکسن با هند قرار داد امضا کرده اند ، درحالی که انتقال فناوری مربوطه با قیمت های مناسب می توانست توسط این موسسه صورت گیرد .
به گفته وی ، موسسه سرم سازی رازی در فرایند انتقال تکنولوزی تولید نقش دارد و چنانچه این اقدام صورت نگیرد ،بخش خصوصی ناگزیر از واردات آن از خارج کشور می شود .
اصلاح قیمت واکسن در کشور ضروری است
رئیس موسسه سرم سازی رازی درباره قیمت واکسن های تولید داخل گفت: قیمت واکسن از مسائل مهم است که می تواند زمینه ساز حضور بخش خصوصی در این عرصه باشد ، اکنون واکسن هایی در بخش های طیور و دامی آزاد به فروش می رسد .
به گفته وی، قیمت گذاری واکسن های تولیدی ضمن توافق با وزارت جهاد کشاورزی و شورای بازار این موسسه، براساس نرخ محصولات وارداتی تعیین می شود.
وی خاطرنشان ساخت : تولیدات موسسه سرم سازی رازی؛ جمهوری اسلامی را به یک کشور تولید کننده واکسن های پزشکی، دام و طیور در دنیا تبدیل کرده و بنابراین واکسن های وارداتی با قیمت های مناسب تری نسبت به دیگر کشورها از جمله ترکیه و پاکستان که تولیدکننده واکسن نیستند، وارد می شود.
رئیس موسسه سرم سازی رازی یادآور شد: اکنون دولت یارانه ای بابت خرید هفت نوع واکسن اجباری اطفال به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برخی واکسن های دامی از جمله تب برفکی و برسلوز به سازمان دامپزشکی کشور پرداخت می کند تا این واکسن ها به صورت رایگان دراختیار دامداران قرار گیرد.
وی اضافه کرد: قیمت واکسن های مزبور نسبت به نرخ های جهانی بین 20 تا 30 درصد کمتر است ، بنابراین برای ورود بخش خصوصی به این عرصه ،نیازمند قیمت منطقی این محصولات هستیم تا سودآوری داشته باشد.
کهرام گفت : بررسی ها نشان می دهد در دنیا 10 کشور توان تولید واکسن فلج اطفال را دارند که ایران یکی از آنها محسوب می شود و پیچیده ترین واکسن در جهان است که هر "" دز "" این واکسن با قیمت هفت هزار ریال در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد که برای بخش خصوصی قابل قبول نیست در حالی که باید با نرخ 70 هزار ریال به فروش برسد.
تولیدات موسسه رازی با ورود بخش خصوصی ،قطع نمی شود
کهرام گفت: واکسن یک تولید مهم راهبردی برای کشورها به شمار می رود، بنابراین طبق سیاست دولت تولید موسسه سرم سازی رازی قطع نمی شود ،بلکه در کنار تولیدات بخش خصوصی ظرفیت تولید خود را حفظ می کند تا در صورت نیاز واکسن مورد نیاز کشور را تولید و به بازار عرضه کند.
ایران تامین کننده واکسن خاورمیانه می شود
وی افزود: امروز بخشی از واکسن مورد نیاز کشور در داخل تولید و بقیه نیز از طریق واردات تامین می شود ، بنابراین برنامه انتقال فناوری تولید واکسن موسسه سرم سازی رازی در دستور کار قرار دارد که این امر موجب جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و افزایش تولید و در نهایت صادرات می شود.
وی واکسن تولیدی داخل را کیفی دانست و اظهارداشت: چنانچه افزایش تولید واکسن در کشور توسط بخش خصوصی ایران صورت گیرد ،ایران می تواند به تامین کننده کل واکسن خاورمیانه تبدیل شود و بازارهای منطقه را در اختیار بگیرد.


1394/10/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal