12 شهرک نیمه تمام کشاورزی برای تکمیل به بخش خصوصی واگذار شد

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران از صدور پروانه 13 شهرک تولیدی کشاورزی در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، سید نظام الدین سجادی درآیین گشایش دفتر شرکت شهرک های کشاورزی استان البرز افزود: با ورود این شهرک ها به عرصه تولید ، گام موثری برای ساماندهی فعالیت های تولیدی کشاورزی، اشتغالزایی و استفاده بهینه از آب ، تکمیل زنجیره تولید و رونق صنایع تبدیلی و بسته بندی برداشته می شود.

وی با اشاره به آغاز فعالیت شرکت شهرک های کشاورزی ایران از حدود یک سال و نیم پیش اظهار داشت: تا پیش از این عملیات کلنگ زنی 600 مجتمع و شهرک کشاورزی و دامی در کشور انجام شده بود که کمتر از 10 درصد این مجتمع ها و شهرک ها به بهره برداری رسیده است.

سجادی ادامه داد: پس از تاسیس شرکت شهرک های کشاورزی ایران، تمام طرح های به ثمر رسیده و نیمه تمام در این بخش شناسایی شدند و مشکلات و موانع کاری آنها بررسی شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران اظهار داشت: تاکنون 27 مورد از مجتمع ها و شهرک های نیمه تمام کشاورزی با اولویت کشت گلخانه ای مورد تایید این شرکت قرار گرفته اند که 12 مورد آنها برای ساخت و تکمیل به بخش خصوصی واگذار شدند.

این مسوول یادآور شد: هفته گذشته نخستین شهرک گلخانه ای کشور در دشت مغان شهرستان بیله سوار استان اردبیل کلنگ زنی شد.

سجادی با اشاره به چالش بخش کشاورزی ایران افزود: امروز چالش های عمده ای در مسیر تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی در کشور وجود دارد که مهم ترین ترین آنها بحران آب است.

وی ادامه داد: این بحران ، اصلی ترین مانع در مسیر توسعه کشاورزی ایران به شمار می رود و برهمین اساس رویکرد آتی وزارت جهاد کشاورزی به تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب معطوف شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران با بیان اینکه متوسط بارندگی در ایران یک سوم متوسط جهانی است، گفت: این در حالی است که میزان تبخیر آب سه برابر متوسط جهانی می باشد.

سجادی تاکید کرد: نبود الگوی مناسب سبب شده تا نتوانیم که از منابع آبی موجود به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: در هشت سال گذشته ، اقدامات مناسبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای بهبوداستفاده از منابع آبی در کشور انجام شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران از گسترش سیستم های نوین آبیاری ، تجهیز ونوسازی اراضی، ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی انهار به عنوان اقدامات انجام شده در این مدت نام برد.

وی گفت: یکی از اقدامات انجام شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور، تجدید نظر در الگوی کشت و روش کشت است اما باید استفاده از روش های بهتر در اولویت قرار گیرد.

سجادی تاکید کرد: تغییر روش کشت در ایران نه یک الزام بلکه یک ضرورت به شمارمی رود.

وی عدم تکمیل زنجیره تولید در بخش کشاورزی را دومین مشکل پس از بحران آب در کشور دانست.این مسوول یادآور شد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی میزان تولیدات کشاورزی ایران، 25 میلیون تن در سال بود که اکنون به بیش از یکصد میلیون تن در سال رسیده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران اظهار داشت: امروز بیشترین سود حاصل از تولید این میزان محصول در کشور به جیب دلالان می رود که سبب کاهش انگیزه در بین کشاورزان و تولید کنندگان شده است.

سجادی، پراکندگی و دوری صنایع تبدیلی از کانون های تولید محصولات کشاورزی در کشور را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: به عنوان مثال استان خوزستان از کانون های تولید خرما در کشور است اما فرآوری خرما در استان آذربایجان شرقی انجام می شود.

وی، پایین بودن دانش فنی تولیدکنندگان را مشکل دیگر درکشاورزی ایران دانست و افزود:باید دراین زمینه اقدامات موثری انجام شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران با اشاره به ظرفیت های کشاورزی استان البرز اظهار داشت: این استان از قابلیت های فراوانی در این بخش برخوردار است.

سجادی گفت: نزدیکی به پایتخت و کثرت جمعیت در البرز موجب شده تا بستر برای عرضه محصولات کشاورزی این استان به بازارهای مصرف فراهم باشد.

وی، وجود مراکز علمی و دانش آموختگان کشاورزی را از دیگر مزیت های البرز دانست و افزود: این استان یکی از مناطق هدف برای ایجاد مجتمع ها و شهرکهای کشاورزی بخصوص در بخش گلخانه ای است .

سجادی اظهار داشت: به شرط تامین آب، مجوز ایجاد شهرک های کشاورزی در استان البرز بدون محدودیت خواهد بود.

وی گفت : البرز، چهارمین استان در کشور است که در آن شرکت شهرک کشاورزی تاسیس می شود.در این آیین رسول سلگی به عنوان مدیرشرکت شهرک های کشاورزی استان البرز معرفی شد.

1394/01/30
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal