واگذاري4 صيدگاه به بخش خصوصي براي پرورش ماهيان خاوياري

رييس شركت مادر تخصصي وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: صيدگاه شهيد قاسمي‌زاده منطقه ديناچاي براي پرورش ماهيان خاوياري به بخش خصوصي واگذار شد و زمينه اشتغال براي بسياري از فارغ‌التحصيلان رشته شيلات فراهم آمد.

نصرالله خادم در گفت‌وگو با (ايسنا) گفت: خاويار درياي‌خزر از دو بعد زيستي و اقتصادي براي كشورمان داراي اهميت است و متاسفانه به دلايل گوناگون چند سالي است كه ميزان صيد ماهي خاوياري و استحصال خاويار كاهش يافته است.

وي ادامه داد: در سه استان گيلان، مازندران و گلستان در گذشته 50 صيدگاه ماهيان خاوياري وجود داشت كه از اين صيدگاه‌ها 300 تا 350 تن خاويار استحصال شده و در اختيار شركت مادر تخصصي قرار مي‌گرفته، اما امروزه به‌دليل كاهش صيد، بسياري از صيدگاه‌ها تعطيل شده است و در حال حاضر تحقيقات اوليه درخصوص توانايي صيدگاه‌ها براي پرورش ماهيان خاوياري صورت گرفته است و به نظر مي‌رسد 9 صيدگاه، توانايي پرورش ماهيان خاوياري در خشكي را دارند و اكنون در حال واگذاري اين صيدگاه‌ها به بخش خصوصي هستيم.

خادم افزود: مجموعا چهار صيدگاه تاكنون به بخش خصوصي واگذار شده است كه مجموعا 14 هكتار مساحت با ارزش 13 ميليارد تومان است و انتظار مي‌رود كه از اين چهار صيدگاه 15 تن خاويار استحصال شود.

رييس شركت مادر تخصصي وزارت جهاد كشاورزي درباره مزيت اين واگذاري بيان كرد: با واگذاري اين صيدگاه‌ها به پرورش ماهيان خاوياري تعدادي از فارغ‌التحصيلان رشته شيلات كه مجموعا 600 نفر هستند، دعوت به كار خواهند شد.

وي يادآور شد: ساليانه 100 هزار ماهي خاوياري نارس از دريا با ارزش گوشتي پنج ميليارد تومان صيد مي‌شود كه اگر قادر باشيم از اين ماهيان شش ماه تا چند سال نگهداري كنيم، پيش‌بيني مي‌شود بتوانيم 40 تن خاويار از اين ماهيان نارس به دست آوريم.

رييس شركت مادر تخصصي وزارت جهاد كشاورزي گفت: پرورش ماهي خاوياري 30 سال است كه در كشورهاي مختلف در حال انجام است اما در كشور ما به دليل پرورشگاه مناسب دريايي به اين موضوع توجهي خاصي نشده و در حال حاضر در اين زمينه از بقيه كشورها عقب هستيم.

وي افزود: با پرورش ماهيان خاوياري در استخرها تا حد زيادي مي‌توانيم مانع از قاچاق خاويار شده و ساماندهي مناسبي در اين خصوص انجام دهيم و براي هميشه جايگاه خاويار ايران را به عنوان خاويار برتر دنيا حفظ كنيم.

خادم در پايان تاكيد كرد: اميدواريم سازمان نظام مهندسي بهترين الگوي پرورش و بهترين شكل مديريت را در بحث ماهيان خاوياري داشته باشند، همان‌طوري كه خاويار وحشي ما حرف اول دنيا را مي‌زند خاويار پرورشي نيز حرف اول را در دنيا بزند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/09/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal