پيش بيني افزايش 7 درصدي توليد برنج كشور در سال 92

معاون وزير جهاد كشاورزي تغيير كاربري زمين‌هاي كشاورزي به ويژه شاليزارهاي استان‌هاي شمالي كشور را بزرگ‌ترين تهديد بخش كشاورزي دانست و گفت: سال گذشته دو ميليون و 200 هزار تن برنج ايراني توليد شد كه امسال هفت درصد افزايش مي‌يابد.

ناصر توكلي در گفت و گو با ايسنا اظهار كرد: در برنامه‌هاي توسعه‌اي شهري بايد به گونه‌اي عمل شود تا برنامه‌ريزي‌ها به صورت عمودي اجرا شوند و هر كس نتواند به راحتي براي تغيير كاربري زمين‌هاي زراعي خود مجوز بگيرد.

وي افزود: يكي از دغدغه‌هاي اساسي در استان‌هاي شمالي تغيير كاربري‌هاست كه بايد در راستاي حفظ اراضي و جلوگيري از تغيير كاربري‌هاي غيرقانوني، آنها را مديريت كرد چراكه برخي از تغيير كاربري‌ها در توسعه‌ شهري اجتناب‌پذير بوده و درصد بالايي از آنها قابل مديريت است.

معاون امور توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي گفت: براي جلوگيري از تغيير كاربري‌ها بايد ابتدا فرهنگ‌سازي كرده تا افراد خودشان راضي نشوند كه اراضي برنج‌خيز و شاليزار‌هاي كشور را كه بهترين خاك‌هاي زراعي را دارند به ويلا و مسكن تبديل كنند. هرچند مسكن جزء ضروريات جامعه و زندگي است اما جاي آن در شاليزارها نيست.

توكلي تصريح كرد: بايد ظرفيت‌هاي قانوني ايجاد شود تا بتوان از تغيير كاربري‌ها جلوگيري كرد و هر كس قدرت تخريب اراضي زراعي را نداشته باشد.

معاون امور توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي عنوان كرد: بايد امكانات را براي بخش كشاورزي با توجه به ذائقه‌ جوانان امروز فراهم كرد تا رغبت آنها براي توليد در اين بخش افزايش يابد لذا در اين راستا طرح مكانيزاسيون كاشت، داشت و برداشت برنج در دستور كار قرار گرفته است.

وي گفت: در فاز نخست اين طرح كه امسال اجرا مي‌شود، عمليات كاشت، داشت و برداشت در يك ششم از سطح زير كشت برنج كشور به صورت مكانيزه انجام خواهد شد. همچنين تلاش مي‌شود با استفاده از تسهيلات لازم از محل يارانه‌ها و خريد ماشين‌آلات مورد نياز، اين طرح را در تمام شاليزارهاي كشور اجرا كنيم.

توكلي اظهار كرد: سطح زير كشت برنج در كشور حدود 630 هزار هكتار است كه در سال گذشته حدود دو ميليون و 200 هزار تن برنج برداشت شد و پيش‌بيني مي‌شود توليد برنج در سال جاري هفت درصد افزايش يابد.

معاون امور توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: در صورت در نظر گرفتن مصرف سرانه‌ي 40 كيلوگرمي برنج، براي تامين نياز داخلي به حدود سه ميليون تن برنج نياز داريم كه با احتساب ميزان توليد بايد حدود 800 هزار تن برنج به كشور وارد شود.

وي با بيان اين‌كه از نظر انستيتو‌ تحقيقات برنج مصرف سرانه برنج در كشور 36.5 كيلوگرم است تاكيد كرد: بايد براي تنظيم بازار برنج در كشور ميزان مصرف داخلي با دقت مورد توجه قرار داد تا بتوانيم با اقتصادي‌كردن توليد و فراهم‌آوردن تسهيلات لازم به خودكفايي برسيم.
1392/02/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal