پیش بینی تولید 100 تن خاویار در برنامه چشم انداز شیلات ایران

رییس موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر گفت: براساس افق ترسیم شده 1404، درآمد حاصل از فروش و صادرات ماهیان خاویاری تا 12 و شش دهم درصد، می تواند جایگزین درآمدهای نفت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،«محمود بهمنی» افزود: در پی تاکیدات رهبرمعظم انقلاب بر اقتصادمقاومتی و جایگزین کردن تولیدات بخش کشاورزی با صادرات نفت، برنامه ای که توسط این موسسه در توسعه اقتصادی بخش کشاورزی در افق 1404 تدوین شده؛ این است که درآمد حاصل از فروش ماهیان خاویاری تا حدود 12 و شش دهم درصد، می تواند جایگزین صادرات نفتی شود.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه چشم انداز سازمان شیلات ایران تولید 10 تا 20 هزار تن تولید گوشت ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار پیش بینی شده است.

رییس موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر ادامه داد: با توجه به مسوولیت این موسسه و با عنایت به تاکید رهبرمعظم انقلاب مبنی بر توجه به اقتصاد مقاومتی و امکان جایگزین کردن سایر محصولات در اقتصاد بدون نفت، موضوع مطالعات و تولید ماهیان خاویاری پرورشی در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: این برنامه با توجه به قیمت امروز خاویار، ماهیان خاویاری و فرآوری های آن که به عنوان صنایع جنبی محسوب می شوند، و همچنین قیمت امروز نفت تدوین شده است.

بهمنی با اشاره به نقش مهم محصولات کشاورزی در اقتصاد مقاومتی گفت:در برنامه عملیاتی طراحی شده، افزایش تولید در واحد سطح و کاهش مصرف آب دیده شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون میزان تولید در واحد سطح ماهیان خاویاری در کشور بین هشت تا 15 کیلوگرم است و در آینده نزدیک پیش بینی شده که این تولیدات به 25 تا 45کیلوگرم در هرمترمکعب افزایش یابد.

به گفته رییس موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر؛ اگر این افزایش در واحد سطح انجام بگیرد، حداقل میزان تولید دوبرابر می شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک هزار و 500 تن تولید ماهیان خاویاری به صورت گوشت (بیوماس) در کشور وجود دارد، اظهار داشت: تولید خاویار در ایران در سال گذشته، یک هزار و 200 کیلوگرم بود که امسال به سه هزار کیلوگرم افزایش می یابد و این رقم در برنامه چشم انداز تا یکصد هزار کیلوگرم پیش بینی شده است.

1393/11/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal