جلسه هماهنگی طرح آبیاری و زهکشی آبادان برگزار شد

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در جلسه هماهنگی طرح آبیاری و زهکشی آبادان اظهار داشت:سختی کار در شهرهای آبادان و خرمشهر به مراتب نسبت به سایر شهرهای کشور بیشتر است که مشکلات بخش کشاورزی آن باید به صورت فنی و جامع بررسی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی فرمانداری آبادان محمدعلی طهماسبی  گفت:وجود گراز های وحشی در منطقه تهدید جدی بخش کشاورزی منطقه تبدیل شده است که باید برای رفع ان مشکل چاره اساسی شود.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هم در این نشست گفت:سیستم آبیاری نخیلات منطقه و تمام معادلات کشاورزی در شهرهای آبادان و خرمشهر به هم خورده است.

""اسکندر زند"" افزود:وجود آب شور، مشکلات بهره برداران بخش کشاورزی منطقه را پیچیده کرده است.

وی اظهار داشت: با تمام توان در مجموعه تحقیقات ، آموزش و تریج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی مشکلات کشاورزی و نخلداری منطقه را دنبال می کنیم.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر نیز در این نشست گفت:دولت تدبیر و امید برای اجرایی شدن طرح 550 هزار هکتاری استان خوزستان مصمم است.

"" یدالله شمایلی"" گفت:شورای راهبری در خصوص ستاد نخیلات شهرهای آبادان و خرمشهر به صورت ملی برگزار می کنیم.

وی اظهار داشت: به لحاظ اهمیت و شرایط خاصی مشکلات کشاورزی و باغداری شهرهای آبادان و خرمشهر نشست ها با ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار می شود.

وی گفت: موسسه جهاد نصر پروژه ای به میزان 24 هزار هکتار زمین برای اجرایی شدن آن به مناقصه برده است که شرکت نصر کرمانشاه از شرکت های بسیار خوب و با مشاور محلی سازه پردازان در این مناقصه انتخاب شده است.

شمایلی گفت: یکهزار و 200 هکتار به عنوان باغات الگویی در نظر گرفته شده است و موسسه جهاد نصر برای اجرایی کردن پروژه هیچ گونه مشکل اعتباری ندارد.

وی گفت:فراخوان دو هزار هکتار زمین در جزیره مینو و دو هزار و 500 هکتار در شلمچه در دستور قرار گرفته است.

قائم مقام سازمان شیلات ایران نیز گفت:سازمان شیلات ایران برنامه توسعه ای خود در شهرهای آبادان و خرمشهر در بخش پرورش میگو و ماهی دارد.

""سیف الله حقیقی"" افرود: آبادان پتانسیل های خوبی برای پرورش ماهی در قفس در دریا دارد.

وی اظهار داشت:یکی از اهداف جهاد کشاورزی توسعه ماهی در قفس در دریا و با تحقیقات صورت گرفته حداقل یک میلیون تن ظرفیت وجود دارد.

وی گفت: گام های موثری جهت توسعه طرح پرورش ماهی در قفس در استان خوزستان برداشته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز به سابقه درخشان تولیدات کشاورزی و باغی آبادان و خرمشهر در دوران پیش از جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت:جنگ تحمیلی باعث ازبین رفتن تعداد زیادی از نخلستانهای منطقه گردید.

""کیخسرو چنگلوایی"" افزود: جنگ تحمیلی باعث مهاجرت نخلداران و کشاورزان منطقه شد.

وی از عدم تکمیل طرح آبیاری و زهکشی نخلستانهای اروندکنار اشاره کرد و اظهار داشت: بخاطر نبود اعتبارات کافی این طرح هنوز به طور کامل تکمیل و به بهره برداری نرسیده و تحهیز و نوسازی انجام نشده است.

در این جلسه،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان نیز اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در شهرستان آبادان نقشه راهی را بر اساس مزیتهای نسبی منطقه پیش‌بینی و ارائه کرد.

وی اضافه کرد: بر این اساس موضوع کشاورزی با محوریت اتمام طرح آبرسانی جزیره آبادان، ترمیم انهار و بهبود وضعیت نخیلات و کشاورزی در بحث زراعت و باغبانی به عنوان نخستین محور کاری طراحی و پیش‌بینی شد.

فرماندار ویژه آبادان با اشاره به ارائه طرحی در زمینه صید و صیادی در منطقه تصریح کرد: در سایت میگو چوئبده از توابع شهرستان آبادان برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها هزینه‌های زیادی صرف شد اما متاسفانه چندین سال پیش به دلیل بروز بیماری لکه سفید، در یک پروسه کار کشت میگو در این سایت متوقف شد.

شهبازی یادآور شد: در چند سال اخیر نیز با وجود آماده‌سازی یک هزار و 200 هکتار زمین آماده کشت، تنها در اندکی بیش از 400 هکتار آن کشت میگو و برداشت صورت گرفت.

1393/09/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal